DUH poinformowało, że testy przeprowadzone na nowym renault espace z silnikiem Diesla 1.6 dCi wykazały 25 razy wyższą emisję tlenku azotu niż pozwala na to obowiązująca norma Euro6. Przedstawiciele organizacji podkreślają, że wyniki opracowano na podstawie pięciu oddzielnych badań przy rozgrzanej jednostce napędowej.

Reklama

Pikanterii całej sprawie może dodawać fakt stosowania tego samego silnika także przez Nissana. Japońska marka należy do koncernu Renault-Nissan.

Francuzi w oficjalnym oświadczeniu twierdzą, że espace i wszystkie sprzedawane samochody marki Renault, spełnia obowiązujące przepisy.

W ich opinii procedury testowe przyjęte przez Uniwersytet w Bernie nie są w całości zgodne z europejskimi przepisami, a uzyskane wyniki wykazują znaczne zróżnicowanie - co jak podano zresztą w raporcie z badań wymaga "dodatkowych pomiarów" - a więc nie pozwalają na wyciągnięcie wniosków.

Renault

Producent mimo to obiecuje szczegółowo przeanalizować te wyniki. Tym bardziej, że w sierpniu 2015 roku niemiecka organizacja ADAC przetestowała model espace i w opublikowanych wynikach potwierdziła jego zgodność z obowiązującą normą.