Główny Inspektorat Transportu Drogowego - do likwidacji. W zamian: super silna policja drogowa. Tak radykalne zmiany zapowiedział w RMF FM wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński Rewolucyjne.

Reklama

Zieliński ujawnił, że funkcjonariusze ITD zostaną włączeni do zreformowanej drogówki.- Chodzi o to, by zmniejszyć liczbę służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach, które teraz nie są zbytnio skuteczne - twierdzi Zieliński.

Wiceszef MSWiA chce też zdecydowanie wzmocnić pion policji drogowej. W związku z tym w planach jest zmiana kształtu kierownictwa Komendy Głównej Policji.

- Poprzez wyodrębnienie zastępcy komendanta głównego, który by odpowiadał za policję drogową wzmocnioną o przeniesionych z ITD funkcjonariuszy - tłumaczy Zieliński.

Zdaniem nowego wiceministra MSWiA taka zmiana poprawi skuteczność inspektorów, którzy dziś nie są funkcjonariuszami służb mundurowych, a mają zatrudnienie w oparciu o kodeks pracy. W efekcie zmian mają uzyskać wszelkie uprawnienia policyjne.