Mimo to funkcjonariusze zapowiadają, że będą namawiać posłów nowego Sejmu do zajęcia się tą kwestią. Inspektor Leszek Jankowski z Komendy Głównej Policji podkreślił, że policja będzie chciała inicjować dyskusję nad zmianą przepisów dotyczących przejść dla pieszych.

Reklama

- Będziemy chcieli, żeby Polska nie miała gorszych przepisów niż kraje Unii Europejskiej - dodał. Uzupełnił, że takie rozwiązania prawne w tych państwach się sprawdzają.

Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w których pieszy ma tak mało praw - oceniają eksperci. Od stycznia do końca września 2015 roku śmierć w wypadkach poniosło ponad pół tysiąca pieszych, w większości z winy kierowców. Leszek Jankowski podkreśla, że także piesi powinni być uważniejsi i między innymi nie powinni nagle wychodzić na jezdnię zza zaparkowanych samochodów. Powinni też nosić odblaski, nie tylko na terenie niezabudowanym do czego zobowiązuje nas kodeks drogowy.

Od początku roku policja zatrzymała 45 tysięcy pieszych za nienoszenie odblasków poza terenem zabudowanym. Około dwie trzecie z nich zostało ukaranych stuzłotowymi mandatami.

Reklama

W Warszawie odbywa się debata zorganizowana przez Komendę Główną Policji na temat poprawy bezpieczeństwa pieszych.