Na zlecenie Nissana agencja YouGov przeprowadziła badanie z udziałem 9177 kierowców z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii w celu zidentyfikowania przyczyn i skutków stłuczek parkingowych.

Reklama

Okazało się, że więcej niż 3 na 10 kierowców (33 proc.) zgłaszało uszkodzenia samochodów w ciągu ostatnich 5 lat, przy czym 16 proc. tych zdarzeń miało miejsce w trakcie parkowania.

Na kolizje najbardziej narażeni są Włosi. Co drugi przyznał się do uszkodzenia auta w badanym okresie, z czego 26 proc. to zdarzenia, do których dochodziło przy parkowaniu. Na drugim biegunie znajdują się brytyjscy kierowcy, którzy parkują najostrożniej. Tylko 10 proc. zgłosiło szkody parkingowe.

W 4 z 5 badanych krajów najwięcej kłopotów sprawiało kierowcom cofanie. Do 45 proc. parkingowych stłuczek doszło właśnie w trakcie wykonywania tego manewru. We Włoszech odsetek ten wyniósł aż 51 proc.

Na baczności powinni mieć się także kierowcy samochodów kombi, bo odsetek stłuczek parkingowych jest najwyższy właśnie w tej popularnej klasie pojazdów (27 proc.).

Hiszpanie o włos uniknęli łatki najbardziej "wypadkowych" kierowców w Europie, zajmując drugie miejsce za Włochami, z wynikiem 25 proc. szkód parkingowych w ogólnej liczbie kolizji. Niemcy i Francuzi okazali się kierowcami bardziej wprawionymi w parkowaniu, uzyskując wyniki odpowiednio 11 proc. i 10 proc.

Nissan postanowił wykorzystać zdobyte dane do zaprezentowania rozwiązania (układ kamer 360 stopni oraz system ostrzegania o poruszających się obiektach), które w opinii przedstawicieli japońskiej marki jest sposobem na uniknięcie szkód.

Na miejsce akcji wybrano parking samochodowy w Rzymie. Kierowcy byli w szoku. ZOBACZ WIDEO>>>