W najbliższy piątek rozpoczną się kontrole autokarów wiozących dzieci i młodzież na wypoczynek. Jak mówi Adam Bielakowski z ITD, kontrole sprawiły, że stan techniczny autokarów jest coraz lepszy. Z roku na rok Inspekcja zatrzymuje coraz mniej dowodów rejestracyjnych, coraz mniej pojazdów jest wycofywanych z ruchu. Tabor jest coraz nowszy, a starsze autokary są w dobrym stanie.

Reklama

Ważne jest też bezpieczeństwo w trakcie samego wypoczynku. Chodzi przede wszystkim o zorganizowane wyjazdy. Mazowiecka Kurator Oświaty Katarzyna Góralska radzi, na co zwrócić uwagę. Przed wszystkim należy sprawdzić, czy organizator wypoczynku zarejestrował swoją działalność. Taka rejestracja jest gwarancją, że na miejscu pracuje fachowa kadra, program, a budynki, w których mieszkają dzieci mają atest straży pożarnej.

O kontrole mogą się zwracać sami rodzice. Można w tej sprawie zadzwonić zarówno do Inspekcji Transportu Drogowego, jak i na policję.
Mundurowi radzą, by osoby planujące podróż samochodem solidnie się do niej przygotowały. Komendant Stołeczny Policji Marcin Domaradzki radzi, by przed podróżą sprawdzić kilka ważnych elementów. Chodzi przede wszystkim o stan ogumienia oraz moc akumulatora. Komendant radzi też, by każdy kierowca miał w samochodzie kamizelkę odblaskową.

Zimowe ferie potrwają do końca lutego, a jako ostatnie rozpoczną je województwa śląskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie oraz lubelskie.