Przykładem była sprawa Niemca, który chciał wynająć auto w Wielkiej Brytanii, a po wpisaniu miejsca zamieszkania otrzymał dwa razy większą cenę usługi. W sierpniu Bruksela przedstawiła list otwarty w tej sprawie. Jak powiedział rzecznik Komisji Jonathan Todd trzy wspomniane firmy potwierdziły, że nie będą nikogo dyskryminować na unijnym rynku.

Reklama

Zobowiązały się do tego, że nie będą automatycznie przekierowywać klientów, którzy chcą zamówić samochód przez internet - po wykryciu ich adresu IP. Klienci będą mieli możliwość wypełnienia formularza zamówień online na każdej krajowej stronie danej firmy na terenie Unii Europejskiej, czyli będą mogli swobodnie starać się o najlepszą cenę i warunki usługi. Ponadto wypożyczalnie samochodów będą stosować różnice w cenach na podstawie kraju zamieszkania tylko wtedy gdy będzie to racjonalnie uzasadnione - powiedział Todd.

Początkowo Komisja wzięła pod lupę sześć firm. Trzy z nich jednak szybko udzieliły satysfakcjonujących dla Brukseli wyjaśnień.

Problemy wciąż jednak pozostawały z Europcare, Hertz i Avis, które dostały dodatkowy czas na zmianę swojej polityki. Komisja zapewnia, że będzie dalej monitorowała przestrzeganie zasad niedyskryminacji na unijnym rynku.