Mniej niż przed rokiem, ale nadal za dużo. Policja podała pierwsze, wstępne statystyki, dotyczące wypadków w czasie wakacji. Z zestawienia wynika, że w lipcu i sierpniu doszło do prawie 7 tysięcy 300 kolizji, w których zginęło prawie 700 osób. Ponad 9 tysięcy zostało rannych.

Reklama

To o ponad 1000 wypadków mniej, niż rok temu. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji podkreśla jednak, że nadal na polskich drogach dochodzi do wielu tragedii. Przypomina jednocześnie, że policja stara się o wprowadzenie nowego przepisu, który jego zdaniem przyczyniłby się do poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Mundurowi chcą, by kierującym odbierano prawo jazdy na trzy miesiące, w przypadku gdy przekroczyli dopuszczalną prędkość na terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h.

Zdaniem Konkolewskiego, takie rozwiązanie podziałałoby na wyobraźnię kierowców. W tej chwili policyjną propozycją zajmują się posłowie.

Swoje wakacyjne statystyki przedstawiła także Inspekcja Transportu Drogowego. Wynika z nich, że autokary przewożące dzieci na kolonie są w coraz lepszym stanie technicznym. Tylko co 20 kontrolowany pojazd ma usterki techniczne.