Opel wprowadza na polski rynek nową, najmocniejszą wersję zafiry tourer w dodatku wyposażoną w system IntelliLink.

Reklama

Nowy układ multimedialny IntelliLink w zafirze tourer obejmuje odtwarzacz CD, radioodbiornik z zakresami AM/FM, gniazda AUX/USB, możliwość sterowania iPodem, odtwarzaczem mp3 i smartfonem za pomocą przycisków na kierownicy. Moduł Bluetooth pozwoli na korzystanie z telefonu w trybie głośnomówiącym. Rozwiązanie pozwala także na strumieniową transmisję audio.

Opel

Funkcjami systemu - w tym nawigacją i niektórymi funkcjami smartfona - można także sterować przez polecenia głosowe. Wybrane wersje oferują nawet odczytywanie na głos przychodzących wiadomości SMS. IntelliLink z funkcją DAB+ umożliwiającą odbiór stacji radiowych nadających w formacie cyfrowym.

Swojego siedmioosobowego i multimedialnego vana Opel wyposażył w nowy turbobenzynowy silnik 1.6 o mocy 200 KM. Samochód nie powinien mieć problemów z elastycznością - aż 300 Nm (z wykorzystaniem funkcji overboost) dostępne jest od 1700 do 4700 obr./min. Napęd na przednie koła przenosi sześciobiegowa przekładnia manualna.

Opel

Jak zapewniają inżynierowie 200-konna zafira tourer rozpędza się od 0 do 100 km/h w 8,9 sekundy, a elastyczność mierzona zdolnością do zwiększenia prędkości z 80 do 120 km/h na 5. biegu wynosi 8,3 sekundy - w opinii konstruktorów jest to najlepszy wynik wśród siedmiomiejscowych minivanów. Prędkość maksymalna to 225 km/h. Spalanie?

Producent deklaruje, że zużycie paliwa w cyklu mieszanym z systemem Start/Stop wynosi 7,0 l/100 km (pomiar wg standardu NEDC). Zafirę tourer z najmocniejszym 200-konnym silnikiem można rozpoznać po dwóch końcówkach układu wydechowego oraz czerwonym napisie "turbo" na tylnej klapie.

200-konny benzynowy silnik 1.6 Turbo to topowe serce zafiry tourer. Opel oferuje ten model także ze innymi jednostkami napędowymi - wysokoprężny 2.0 BiTurbo CDTI/195 KM (400 Nm) jest najszybszym turbodieslem w ofercie tego modelu. Mniejszy 1.6 CDTI/136 KM (320 Nm) powinien zużywać 4,1 l paliwa na 100 km. Turbobenzynowy 1.6 występuje także w wersji 170-konnej. Opel ma też w ofercie zafirę tourer z silnikiem przystosowanym do spalania LPG (1.4 LPG 140 KM) lub sprężonego gazu ziemnego (1.6 CNG).

Opel
Reklama

Opel ma świadomość tego, że 200-konny van jest autem dla ludzi, którzy mają więcej pieniędzy niż statystyczny Polak. Z myślą o praktycznym Kowalskim i jego rodzinie firma oferuje siedmioosobową zafirę family (model poprzedniej generacji - auto jest obecnie produkowane w Niemczech) - auto kosztuje ok. 57 tys. zł z benzynowym silnikiem 1.6/115 KM i klimatyzacją.