Mucha, czyli herb Chevroleta, świętuje w tym roku setne urodziny. Skąd się wzięła? Wiadomo, że przez wiek istnienia ozdobiła 215 mln aut tego producenta, z czego 60 mln wciąż jeździ po drogach a kolejne sztuki znajdują właściciela co 6,39 sekundy w jednym ze 140 krajów.

Reklama

O ile kronikarze sprawnie żonglują cyframi to szczegóły dotyczące rodowodu słynnej 100-letniej muchy wciąż nie są do końca jasne. Przyjmuje się, że tworząc logo Durant zainspirował się wzorem tapety ozdabiającej ścianę jednego z paryskich hoteli. Według innego źródła, inspiracją była reklama w gazecie, którą Durant zobaczył podczas wakacji w Hot Springs w stanie Wirginia.

Chevrolet

Zarówno wdowa po Durancie, jak i jego córka podają różne wersje tej historii.

W 1929 roku Margery Durant opublikowała książkę zatytułowaną "Mój ojciec". W książce tej opisała, jak czasami ojciec, siedząc przy stole, na kawałku papieru rysował wzory logo. "Myślę, że wykorzystywane do dziś w samochodach Chevroleta logo naszkicował on któregoś wieczora gdzieś między zupą a pieczonym kurczakiem" - tak brzmiała jej wersja narodzin muszki.

Chevrolet

Ale w wywiadzie z 1968 roku żona Duranta, Catherine, stwierdziła, że wzór logo mąż dostrzegł w czasie wakacji w Hot Springs w 1912 roku. Czytając gazetę w hotelowym pokoju, William dostrzegł wzór i wykrzyknął: "Myślę, że byłby to bardzo dobry symbol Chevroleta". Niestety nie wyjaśniła ona dokładnie, jak wyglądał ten motyw ani w jaki sposób został on wykorzystany.

Chevrolet

Informacja ta zainspirowała Kena Kaufmanna, historyka i wydawcę "The Chevrolet Review", do rozpoczęcia badań nad jej prawdziwością. Co udało mu się ustalić? W opublikowanym 12 listopada 1911 roku wydaniu publikowanej w stanie Georgia gazety "The Constitution" natknął się on na ogłoszenie zamieszczone przez firmę Southern Compressed Coal Company, reklamujące wytwarzane przez nie brykiety do kominków o nazwie Coalette. Logo Coalette przedstawiało pochyloną muszkę, bardzo podobna kształtem do symbolu, który wkrótce stać się miał ikoną Chevroleta.

Chevrolet

Czy to właśnie tę, a może podobną reklamę dostrzegli William Durant i jego żona, przebywając kilka stanów na północ? Data wydania gazety poprzedza zaledwie o 9 dni oficjalną datę założenia firmy Chevrolet Motor Company. Logo Chevroleta po raz pierwszy pojawiło się w reklamie 2 października 1913 roku w The Washington Post. "Szukajcie takiej tabliczki" - głosi napis nad emblematem.

Chevrolet