Takie wyliczenia przedstawił fiński Urząd Bezpieczeństwa Ruchu - Trafi Urządzenia takie zwane również alkozamkami, przypominające połączony kablem z samochodem nowoczesny policyjny alkomat, są montowane we wszelkiego rodzaju pojazdach kołowych. Nie pozwalają one uruchomić silnika jeśli w wydychanym przez kierowcę powietrzu jest ponad 0,2 promila alkoholu, mimo, że przepisy fińskie zakazują jazdy przy 0,5 promila.

W prywatnych samochodach kierowcy, instalują je na własny koszt. Najczęściej zdobywają się na to, gdy zostaje im zatrzymane przez policję prawo jazdy za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu.

Przepisy w Finlandii od 2008 roku zezwalają na odzyskanie prawa jazdy gdy ukarany kierowca wyposaży swój samochód w takie urządzenie. Alko zamki podlegają okresowym kontrolom podczas których przeglądane są zapisy zawarte w pamięci tego elektronicznego urządzenia.

Według informacji podanej przez Trafi, co miesiąc średnio 50 kolejnych kierowców, którym policja zatrzymała prawo jazdy montuje w swych pojazdach blokady antyalkoholowe. Fińscy specjaliści uważają, że obowiązek powszechnego wyposażenia europejskich samochodów w alko- zamki może nastąpić najwcześniej w 2020 roku.