Czynników, które decydują o komforcie jazdy i bezpieczeństwie dziecka jest wiele - mówi Paulina Zielińska z portalu fotelik.info. Podstawowym jest kompatybilność fotelika, czyli jego dopasowanie do samochodu.

Reklama

Źle zamontowany fotelik nie jest stabilny, czyli zamontowany tak, by nie został wyrwany w czasie zderzenia - wyjaśnia.

Częstym błędem jest także zbyt luźne zapięcie uprzęży, jak i niewłaściwe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Paulina Zielińska przypomina, że u dziecka, podobnie jak u dorosłego, część biodrowa pasów bezpieczeństwa powinna przebiegać po udach natomiast część barkowa przez środek ramienia i mostka.

Tymczasem bardzo często pas prowadzony jest po brzuszku dziecka narażając je na urazy podbrzusza albo spada mu z ramienia - zauważa ekspertka.

Rodzice, którzy przeszli dziś szkolenie w Siedlcach przyznają, że popełniali dotychczas błędy przy instalacji fotelików. Jak mówią spotkanie z inspektorami pozwoliło im skorygować swoje przyzwyczajenia.

W Siedlcach z bezpłatnej inspekcji fotelika dziecięcego można skorzystać jeszcze do godziny 18. Akcja prowadzona jest na parkingu hurtowni artykułów dziecięcych w Ujrzanowie. Kolejne inspekcje zaplanowano 26 lipca w Katowicach i 27 lipca w Zabrzu.