Inżynierowie Volvo chwalą się swoim najnowszym rozwiązaniem - w ich opinii przełomowym - to system autonomicznego parkowania. O co chodzi? Otóż dzięki niemu pojazd samodzielnie wyszukuje wolne miejsce parkingowe i je zajmuje - w dodatku bez kierowcy na pokładzie!

Reklama

Twórcy podkreślają, że dla bezpieczeństwa, samochód komunikuje się również z innymi autami, wykrywa pieszych i inne obiekty znajdujące się na parkingu.

System ten trafi do nowego volvo XC90, którego światowa premiera odbędzie się pod koniec 2014 roku.

Wcześniej, bo już na początku lipca pojazd koncepcyjny z tym systemem zostanie przedstawiony na specjalnym zamkniętym pokazie. Wysłannik portalu dziennik.pl jako jeden z 8 dziennikarzy w Polsce przetestuje ten samochód na torze w Goeteborgu!

http://www.youtube.com/watch?v=HMO9PZ-NTAc

Reklama

Już teraz wiadomo, że aby wykorzystać pełne możliwości systemu, parking musi być wyposażony w odpowiednią infrastrukturę, która skomunikuje się z mózgiem układu zamontowanego na pokładzie samochodu. Wówczas kierowca otrzyma komunikat, że w danym miejscu jest dostępna usługa autonomicznego parkowania. Aktywuje się ją za pomocą telefonu komórkowego. Następnie pojazd korzysta z czujników, by zlokalizować wolne miejsce parkingowe i do niego dojechać. Kiedy kierowca wraca na parking i chce z niego odjechać, wszystkie czynności wykonywane są w odwrotnej kolejności.

Konstruktorzy zapewniają, że dzięki systemom pozwalającym pojazdowi na samodzielne poruszanie się, wykrywanie przeszkód oraz hamowanie, może on bezpiecznie poruszać się pomiędzy innymi samochodami oraz pieszymi obecnymi na terenie parkingu. Prędkość oraz siła hamowania dostosowane są do warunków panujących w tych okolicznościach.

Volvo