Ford focus ST to hit wśród europejskich kierowców. Jak wynika z najnowszych danych firmy analitycznej POLK najmocniejsze obecnie wcielenie kompaktowego forda jest najlepiej sprzedającym się hot hatchem w Europie - w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2012 roku focus ST zdobył 44 proc. rynku aut z ikrą.

Reklama

Na drugim miejscu z udziałem rynkowym na poziomie 33 proc. wyhamował volkswagen golf GTI (poprzedniej generacji) przed renault megane sport z 12-procentowym kawałkiem tortu.

W okresie od października do grudnia 2012 roku Ford sprzedał 1984 sztuki focusa ST, który był najlepiej sprzedającym się hot hatchem w Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii, Finlandii, Szwajcarii, Szwecji, Holandii i na Węgrzech.

Przypominamy, że ford focus ST trzeciej generacji wszedł do sprzedaży w Europie latem 2012 roku. Sercem auta jest dwulitrowy silnik EcoBoost o mocy 250 KM.

Od chwili debiutu, Ford sprzedał w Europie łącznie 3819 egzemplarzy nowego focusa ST, z czego 74 proc. w wersji hatchback i 26 proc. w wersji kombi. Najwięcej, bo aż 41 procent osób, w kratce "kolor" wpisało frozen white, w dalszej kolejności jest panther black (28 proc.) i tangerine scream (17 proc.).

Co ciekawe w tym roku bombonierka Forda z logo ST powiększy się o nową fiestę ST z silnikiem benzynowym EcoBoost o pojemności 1,6 l i mocy 182 KM. Jak zachwalają konstruktorzy będzie to najszybsza produkcyjna wersja fiesty - przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 6,9 sekundy, prędkość maksymalna - 220 km/h.