Doradcy Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych sprawdzili, ile za polisę OC na swoje auto muszą wyłożyć kierowcy w wieku 67 lat. Najtańszymi miastami dla kierowców seniorów są Stalowa Wola, gdzie polisa OC kosztuje zaledwie 278 zł, i Lublin – 305 zł. Najdroższymi zaś Poznań – 941 zł – oraz Gdańsk – 932 zł.
Reklama
W większości miast ceny OC dla seniorów są wyższe niż dla osób 40-letnich. Różnice sięgają nawet 15 proc., co w przypadku droższych polis może oznaczać konieczność wyłożenia nawet kilkudziesięciu złotych więcej. Ale w Częstochowie, Krakowie, Opolu, Poznaniu i Warszawie seniorzy zapłacą mniej. W tych wypadkach jednak oszczędności w stosunku do wydatków 40-latków są niewielkie i wahają się od 4 do 13 zł.
Eksperci tłumaczą, że ta różnica w cenach OC na niekorzyść seniorów bierze się ze stosowanych przez ubezpieczycieli zwyżek za wiek. – Ceny dla emerytów potrafią być dość wysokie, ale z pewnością otrzymają oni większe zniżki niż świeżo upieczony właściciel auta – wyjaśnia Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.
Rzeczywiście, dwudziestolatek, który prawo jazdy ma dopiero od roku, musi zapłacić w Gdańsku od 1761 do 4489 zł, a w Lublinie od 1270 do 3460 zł.
Wiek za to pomaga przy braniu pożyczek. Niektóre banki, np. BGŻ, Bank Pocztowy czy PKO BP, przygotowały specjalną ofertę kredytową dla nestorów. Pożyczki są tam niżej oprocentowane, pod warunkiem jednak, że emeryt założy u nich konto. Takie preferencyjne traktowanie osób starszych bierze się z faktu, że rzadziej mają oni problemy z obsługą kredytów.
– Emeryci i renciści są pożądaną grupą klientów, bo mają stałe i pewne dochody pozwalające terminowo i solidnie spłacać zobowiązania – wyjaśnia Piotr Przedlacki z sieci biur kredytowych Fines. – Odsetek niespłacanych kredytów w przypadku emerytów jest niższy niż w innych grupach kredytobiorców – dodaje.
Jak przyznaje, osoby starsze stanowią dość dużą część klientów jego firmy.
– 27,5 proc. udzielanych przez nas kredytów zaciągają właśnie emeryci i renciści. Średnio pożyczają prawie 14 tys. zł, a przeciętny okres kredytowania wynosi 52 miesiące, czyli ponad 4 lata – dodaje.
Aby ubiegać się o pożyczkę, seniorowi wystarczą legitymacja emeryta i odcinek emerytury lub wyciąg z konta z ostatniego miesiąca.