Jak się dowiadujemy Renault i Caterham połączą swoje siły w produkcji mało- i wielkoseryjnych samochodów samochodów. Każda marka wprowadzi na rynek w ciągu 3-4 lat swój własny model.

Reklama

Przypominamy, że do powstania Alpine w 1955 roku przyczynił się Jean Rédélé, kierowca rajdowy, biznesmen i pionier w dziedzinie motoryzacji. Sportowa i produkcyjna przygoda Alpine rozpoczęła się od A106, wykorzystującego płytę podłogową i silnik z modelu Renault 4 CV. Auta Alpine słynęły z niskiej masy i doskonałych osiągów oraz płynnej linii. Model A110, który świętuje swoje 50-lecie, jest z pewnością najbardziej kultowym przedstawicielem Alpine. Właśnie z okazji urodzin A110 inżynierowie Renault zbudowali alpine A110-50 na bazie ramy wyścigowego modelu renault megane trophy (zdjęcia niżej).

Renault

Podczas swojego istnienia firma Alpine sprzedała 30 tys. sportowych samochodów przeznaczonych do codziennej eksploatacji. Alpine reprezentowało również przez wiele dziesięcioleci barwy Renault w sporcie. Rajdowy mistrz świata w 1973 r., zwycięstwo w rajdzie Monte Carlo w 1973 i 1974 r., a także w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans w 1978 r. - Alpine ma na swoim koncie liczne i prestiżowe zwycięstwa. Alpine należy do kultowych samochodów w sporcie motoryzacyjnym.

Jeśli chodzi o modele Caterham to sięgają one swoimi korzeniami do lat pięćdziesiątych, kiedy powstał pierwszy samochód marki, model Seven.

Dziś co weekend ponad tysiąc kierowców startuje za kierownicą samochodów Catheram na wszystkich torach, od Silverstone po Brands Hatch przez Bahrajn i Abu Zabi. Nowy samochód będzie miał geny modelu Seven, który będzie zresztą nadal produkowany w Dartford, w Wielkiej Brytanii.

Renault

Fabryka Alpine w Dieppe obecnie specjalizuje się w produkcji samochodów projektowanych przez Renault Sport Technologies, zarówno wielkoseryjnych (Clio R.S.), jak i wyczynowych.

W tym historycznym zakładzie marki Alpine, wybudowanym w 1969 r., powstały liczne kultowe modele, takie jak Berlinette. Podstawową działalnością jest montaż samochodów sportowych, montaż i sprzedaż samochodów wyczynowych, sprzedaż części zamiennych do samochodów wyczynowych, również podczas imprez sportowych. Zakład może produkować również krótkie serie pojazdów.