Projekt nowelizacji kodeksu karnego przygotowany przez SP będzie zawierał sankcję konfiskaty samochodu nietrzeźwym kierowcom, u których ilość alkoholu we krwi przekroczy jeden promil - poinformował rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki. Ponadto, według projektu, wizerunki takich kierowców będą upubliczniane.

Reklama

"Mamy nadzieję, że tego typu działania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa zwykłych obywateli na polskich drogach" - podkreślił Jaki na środowej konferencji w Sejmie.

Zgodnie z projektem nowelizacji kodeksu karnego przygotowanym przez SP w przypadku, gdy samochód nie będzie własnością pijanego kierowcy, lub jeśli "nie można orzec jego przepadku z przyczyn faktycznych lub prawnych, sąd orzeka przepadek równowartości tego pojazdu".

Reklama

Jaki poinformował, że Solidarna Polska rozpoczyna kampanię "STOP pijanym kierowcom". "Będziemy chodzili z naszym projektem ustawy do wszystkich klubów parlamentarnych z wnioskiem o poparcie" - zaznaczył poseł.

Podkreślił, że w wielu państwach, w których wprowadzano takie rozwiązania sytuacja na drogach polepszyła się, a liczba pijanych kierowców spadała. Dodał, że im dłużej będzie się czekać z wprowadzeniem tego typu rozwiązań, tym więcej niewinnych ludzi zginie na drogach. "Musimy wreszcie podjąć stanowcze, radykalne kroki" - oświadczył Jaki.

Poseł zapowiedział też, że projekt zostanie złożony w Sejmie w listopadzie.