Skurcz podczas jazdy może być powodowany napięciem mięśni i długo utrzymywaną pozycją siedzącą.

Reklama

Gdy złapie nas skurcz, to jeśli to możliwe, należy zjechać na pobocze i rozmasować bolący mięsień, dając też odpocząć innym kończynom - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Aby rozciągnąć i rozluźnić mięsień lub mięśnie łydki i przerwać ból, należy wyprostować nogę, dotykając podłogi samochodu i zagiąć palce stopy do góry, w stronę kolana. Jeśli skurcz dotyczy mięśnia uda, trzeba rozmasować napięte, bolące mięśnie.

Czasem zdarza się, że skurcz nie jest silny, ale jeśli nie przerwiemy wykonywanej czynności, np. nie zdejmiemy nogi z pedału, skurcz nagle się nasili, powodując zesztywnienie kończyny.

Niespodziewany skurcz może być groźny, ponieważ nagle skupiamy swoją uwagę na tym, co poczuliśmy zamiast na otoczeniu drogi. Możemy mieć też problem z odpowiednimi reakcjami i naciskaniem bolącą nogą na pedały – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Reklama

W opinii trenerów SJR jeśli planujemy długą trasę, powinniśmy przewidzieć także przerwy co około 2 godziny. Podczas postojów warto rozciągać i rozluźniać mięśnie nóg, wykonując proste ćwiczenia.

Siedząc, unieś nogi na palcach i kręć stopą kółka. Żeby rozciągnąć mięśnie łydek można stanąć około 60 cm od ściany i nie odrywając pięt od podłogi pochylić się, dotykając ściany. Należy wytrwać w tej pozycji kilka sekund.