Zespół odpowiedzialny za stworzenie rodzinnego, siedmiomiejscowego vana Orlando opracował kilka gier rodzinnych. Ich przeznaczenie jest oczywiste - walką z nudą w czasie podróży. Oprócz konsoli wideo i przenośnych odtwarzaczy DVD, dzieci czerpią też dużą radość ze wspólnych zabaw z rodzicami. Oto zestawienie najciekawszych gier urozmaicających podróż samochodem:

Reklama

- Dwadzieścia pytań: jedna osoba wymyśla słowo, a zadaniem innych współpasażerów jest odgadnięcie tego słowa poprzez zadanie maksymalnie 20 pytań pomocniczych.

- Szpieg: wszyscy muszą zgadnąć, co zobaczył jeden z graczy i o czym teraz myśli.

- Jakie to zwierzę? Pomyśl o jakimś zwierzęciu i poproś innych graczy o zadawanie pytań na jego temat - czy potrafi pływać? Czy lata? Czy jest dzikie czy udomowione? Należy udzielać jedynie odpowiedzi tak lub nie i ewentualnie dodawać krótkie opisy.

- Alfabet: jeden z graczy wybiera kategorię (zwierzę, państwo lub miejsce), a pozostali gracze muszą podać słowa z danej kategorii rozpoczynające się od poszczególnych liter alfabetu.

- Papier, kamień, nożyce: gracze trzymają jedną rękę dłonią do góry i kładą na niej drugą dłoń zaciśniętą w pięść. Podczas liczenia do trzech gracze uderzają pięścią w dłoń. Na "trzy" należy zmienić pięść w jeden z trzech kształtów: kamień (zaciśnięta pięść), papier (otwarta dłoń) lub nożyce (dwa palce w kształcie litery "V"). Kamień wygrywa z nożycami, niszcząc je. Papier wygrywa z kamieniem, okrywając go. Nożyce wygrywają z papierem, rozcinając go. Jeśli dwóch graczy wybierze ten sam kształt, należy powtórzyć rundę.

- Niekończąca się opowieść: jeden z podróżnych wymyśla tytuł historii. W oparciu o ten tytuł kolejna osoba podaje pierwsze zdanie opowiadania - "Za górami, za lasami mieszkał sobie...". Trzecia osoba kontynuuje historię, dodając kolejne zdanie, itd.

W celu uatrakcyjnienia rywalizacji, można wyznaczyć nagrodę dla zwycięzcy. Dzieci, które nie mają ochoty na gry mogą stworzyć dziennik podróży. Kolejną ciekawą aktywnością jest notowanie nazw miast lub atrakcji turystycznych mijanych na trasie.

Reklama

Zapewnienie rozrywki najmłodszym to tylko jeden z warunków udanej podróży. Zaplanować należy też po drodze 15-minutowe przystanki, aby dać rozruszać się dzieciom.