Trzeci w stawce Rosjanin Jewgienij Nowikow traci do lidera minutę 31 sekund, a czwarty Norweg Petter Solberg (obaj Ford Fiesta RS WRC) - 1.39,3.

Reklama

Polska załoga zespołu Castrol TRW Motointegrator zmuszona była skorzystać z systemu Rally2. Pięć kilometrów przed metą czwartego OS wypadła z trasy. Uszkodzenia Forda Fiesty S2000 okazały się na tyle poważne, że nie mogła kontynuować jazdy.

"Pierwszy dzień rajdu przywitał nas pięknymi odcinkami i bardzo zdradziecką pogodą, przez którą na odcinkach było pełno błota. Na drugim oesie ześlizgnęliśmy się do rowu i zanim udało nam się wydostać, straciliśmy przez to aż półtorej minuty. Na czwartej próbie wypadliśmy z trasy przy dość dużej prędkości; uderzyliśmy w drewniany płot, który skrzywił nam przedni wahacz i nie było mowy o dalszej jeździe" - przekazał Oleksowicz.

Płot był z drewnianych pali połączonych drutami, które "obrały" samochód ze wszystkich plastikowych elementów: zderzaka, spoilerów, a także stłukły przednią szybę. "Mam nadzieję, że mechanicy wszystko naprawią i będziemy mogli jutro wystartować, korzystając z systemu Rally2" - dodał kierowca.

W sobotę zawodnicy mają do pokonania 629 km, z czego 143 km po trasach odcinków specjalnych, które wytyczono około 130 km na północ od Auckland. Synoptycy zapowiadają nieco lepszą pogodę, chociaż nadal należy spodziewać się deszczu. <PRE> Wyniki 42. Rajdu Nowej Zelandii po 1. etapie (po 8 z 22 OS):

1. Sebastien Loeb (Francja/Citroen DS3 WRC) 2:07.35,0
2. Mikko Hirvonen (Finlandia/Citroen DS3 WRC) strata 4,0 s
3. Jewgienij Nowikow (Rosja/Ford Fiesta RS WRC) 1.31,0
4. Petter Solberg (Norwegia/Ford Fiesta RS WRC) 1.39,3
5. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta RS WRC) 1.47,0
6. Thierry Neuville (Belgia/Citroen DS3 WRC) 2.18,0