Opel potwierdził dziś, że umieści produkcję nowej generacji kompaktowego modelu astra w zakładach w Gliwicach oraz w Ellesmere Port (Wielka Brytania).

Montaż nowego kompaktowego Opla powinien ruszyć w 2015 r. Ludzie z GM liczą na to, że zakłady pracujące na trzy zmiany będą rentowne przy wykorzystaniu pełnych mocy produkcyjnych.

Opel/Vauxhall planuje zainwestować 300 milionów euro w obydwu obiektach w celu ich dostosowania do najnowszych standardów produkcyjnych i potrzeb związanych z produkcją nowego modelu.

Firma spodziewa się utworzyć około 700 nowych miejsc pracy w Ellesmere Port.

Niemiecki producent zapowiada, że będzie także starał się zwiększyć udział lokalnych kooperantów w produkcji astry. Ma to przyczynić się do powstania kolejnych miejsc pracy w regionach obydwu zakładów.

Jestem zadowolony, że udało się nam zawrzeć odpowiedzialne porozumienie z pracownikami zabezpieczające przyszłość Ellesmere Port. Dzięki sprawdzonej jakości produktów powstających w Ellesmere Port i Gliwicach oraz nowemu porozumieniu zapewniającym znaczną konkurencyjność cenową obydwa zakłady można będzie zaliczyć do filarów naszej europejskiej bazy produkcyjnej - powiedział Karl-Friedrich Stracke, prezes firmy Opel/Vauxhall,

Analitycy niemieckiej marki nie przewidują, aby zapotrzebowanie na moce produkcyjne dla kompaktowego modelu przekraczało możliwości obydwu zakładów. Dlatego produkcja Astry w Rüsselsheim zakończy się z chwilą wycofania obecnego modelu z oferty w 2015 r.

Zakład w Rüsselsheim odgrywa ważną rolę w naszej strategii wzrostu. To jeden z najnowocześniejszych obiektów, ze znakomitą i wysoce wykwalifikowaną załogą, osiągającą świetne wyniki pod względem jakości produkcji. Jest to także jedyny zakład, w którym powstaje nasz flagowy model, czyli insignia. Naszym zdaniem zakład ma przed sobą pewną przyszłość, ale musi utrzymać konkurencyjność poprzez zwiększenie elastyczności i obniżenie jednostkowych kosztów produkcji - dodał Stracke. 

Opel bada obecnie kilka alternatywnych propozycji produkcji w Rüsselsheim od 2015 r. poza modelem insignia.