Fiat 500L - w oznaczeniu włoskiego producenta "L" oznacza skrót od angielskiego słowa "Large" (duży). Jak duży jest nowy fiacik? Od przedniego do tylnego zderzaka ma 414 cm co oznacza, że w porównaniu z trzydrzwiowym modelem 500 jest od niego dłuższy o 60 cm. Również wszerz przybyło centymetrów - nowe auto mierzy 178 cm (plus 3 cm). Wysokość - 166 cm czyli o 17 cm więcej w zestawieniu 500L ze "zwykłym" fiatem 500.

Reklama
Inne

Fiat na dobry początek stawia przed kierowcami do wyboru dwa silniki benzynowe - dwucylindrowy 0.9 TwinAir (produkowany w Bielsku-Białej) i 1.4 Multiair. Fani diesli dostaną jednostkę 1.3 Multijet II. Włoski producent obiecuje, że powiększy paletę nieco później.

Nowy i "duży" maluch Fiata będzie produkowany w dawnej fabryce Zastawy w Kragujevacu w Serbii. Otwarty przed chwilą zakład był przez ostatnie trzy lata przebudowywany. Wartość modernizacji 1,4 mln m2 powierzchni fabrycznych sięga miliarda euro.

Inne
Reklama

Oficjalny debiut rynkowy tego samochodu Fiat zaplanował na czwarty kwartał 2012 roku. Samochód trafi nie tylko na rynki Europy ale też do kierowców z całego świata.

Inne

Włoski koncern przewie, że pod koniec 2012 roku w zakładzie w Kragujevacu pracować będzie w bezpośredniej produkcji około 2400 osób oraz kolejnych 1000 - w pobliskim centrum kooperacji. Po osiągnięciu pełnych zdolności produkcyjnych z linii produkcyjnych zakładu zjeżdżać będzie nawet 200 tys. pojazdów rocznie.