Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zgodzi się na podwyżkę opłat na autostradzie A4 Kraków-Katowice. Dziś ma być gotowa opinia w tej sprawie. Tajna umowa koncesyjna daje jednak Stalexportowi możliwość podwyższenia opłat za przejazd autostradą wbrew opinii dyrekcji - informuje radio RMF FM.

Reklama
Shutterstock

Stalexport chce od 1 marca 2012 roku podwyższyć opłatę za przejazd A4 na odcinku Kraków-Katowice z 16 do 18 złotych. Drożej mają zapłacić kierowcy samochodów i motocykli. Stawki za przejazd ciężarówek i autobusów (taryfa 2) powinny nie ulec zmianie.

Jak Stalexport tłumaczy podwyżkę? Argumentem jest to, że stawka nie była zmieniana od ponad dwóch lat (poprzednio cena wzrosła pod koniec 2009 r.). Przedstawiciele spółki podkreślają, że przed rokiem Stalexport - jako jedyny zarządca płatnej drogi - nie wprowadził droższych opłat, mimo wprowadzenia wyższego VAT-u.

Radio przypomina, że po tym jak plany kolejnej podwyżki wyszły na jaw posłowie zażądali zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury i spotkania z ministrem transportu. Posiedzenie ma odbyć się jeszcze przed wprowadzeniem zmian, a więc do końca lutego.