Koncern energetyczny Vattenfall zaprezentuje w Katowicach wymyślony w Norwegii elektryczne auto Think City. Samochód może być ładowany ze zwykłego gniazdka elektrycznego.

Reklama

Na jednym ładowaniu akumulatorów auto może przejechać do 160-180 kilometrów, osiągając maksymalną prędkość ok. 110 km na godzinę. Ładowanie trwa około 8-12 godzin - można to robić np. w nocy. Koszt przejechania 100 km "na prądzie" to niespełna 6 zł - kilkakrotnie mniej niż na benzynie czy gazie.

Podczas katowickiej prezentacji pojazd zobaczą m.in. samorządowcy śląskich miast. Niektóre z nich planują wkrótce pilotażowe zastosowanie elektrycznych samochodów dla służb miejskich. Tak ma być w Katowicach, gdzie działają już pierwsze publiczne punkty ładowania elektrycznych samochodów, docelowo ma ich być kilkadziesiąt.

Katowice znalazły się też w dziesiątce europejskich miast, których doświadczenia mają posłużyć do rozwoju w Europie elektrycznych samochodów i odpowiedniej dla nich infrastruktury. Miasto przystąpiło do unijnego projektu w tym zakresie.