Przy wjeździe na rondo lewy kierunkowskaz nie jest wymagany. Egzaminatorka przegrała przed sądem

| Aktualizacja:

Przy wjeździe na rondo kierowca nie ma obowiązku włączania lewego kierunkowskazu – wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Sąd uznał, że sam wjazd na rondo nie oznacza zmiany pasa ruchu ani zmiany kierunku jazdy, które należy sygnalizować.

wróć do artykułu
  • ~qwerty
    (2018-03-08 20:05)
    to jednak zawzięta baba z tej egzamnatorki - kobiety czesciej niz mezczyzni tak mają - ja na miejscu jej meza bym ja zostawił
  • ~henry trzeci
    (2018-03-09 07:08)
    Czy egzaminatorka utraci uprawnienia do egzaminowania? Przecież nie zna przepisów
  • ~Driver
    (2018-03-08 19:13)
    I tyle w temacie.
  • ~Helena
    (2018-03-08 20:04)
    Nareszcie ktoś z mózgiem to wyłożył. Ronda to jedna Wilka Improwizacja.
  • ~jklj
    (2018-03-09 11:26)
    Odebrać jej prawa egzaminatora i pozbawić prawa jazdy.
  • ~Polanski
    (2018-03-08 20:08)
    Skręt w lewo na rondzie? Na pewno? To może w Anglii było? W Polsce ruch raczej w prawo się odbywa. Chyba.
  • ~Broszka z Broszkowc
    (2018-03-09 02:46)
    Pani egzaminatorka z pewnoscia jest czlonkiem dobrej zmiany.
  • ~Reksio
    (2018-03-09 05:51)
    Od dawna o tym wiem. Na lekcjach prawa jazdy instruktor wiele razy podkreślał ze przy zjeździe włącza sie migacz.
  • ~DM1
    (2018-03-09 06:46)
    Kazdy gloopi o tym wie! Powiedziala facetka zeby sie zatrzymywac przed pasami i nie rozjezdzac pieszych? TO WAZNIEJSZE !!!
  • ~Albert
    (2018-03-09 11:22)
    W systemie jaki obowiązuje nie chodzi o to czy umie się jeździć tylko o jak najwięcej kasy czyli jak najwięcej egzaminów poprawkowych. Wszyscy o tym wiedzą i jest jak było.
  • ~kierowcz
    (2018-03-08 21:44)
    A powinien byc wymagany. Rondo to szczegolne miejsce . To nie jazda na wrost (tylko teoretycznie) To jazda po krzywiznie gdzie zle sie widzi do tylu.Z pasa wewnetrznego nie widzi sie prawego kierunkowskazu pojazdu opuszczajacego rondo z pasa zwenetrznego. Kierowca na psie wewnetrznym nie wie co zrobi ten na pasie zewnetrznym
  • ~toj
    (2018-03-09 09:14)
    Jak można takie idiotyzmy czytać . Sam wjazd na rondo nie oznacza itd . Kierunkowskaz włączamy po to sądzie aby inni wiedzieli o moich zamiarach . skoro ktoś chce korzystając z ronda skręcić w lewo to dlaczego ten zamiar nie ma być sygnalizowany wcześniej . Aby sądowi lepiej to uzmysłowić . Dwie ulice się przecinały i zawsze trzeba było przy skręcie w lewo włączać lewy kierunkowskaz . Aby usprawnic ruch na tym skrzyżowaniu wybudowano rondo i pomimo ze należy rondo traktować jak zwykłe skrzyżowanie to już lewego kierunkowskazu nie trzeba włączać ??? A to dobre . Tak dalej a wszyscy zgłupiejemy do końca . Mam prawko 30 parę lat i zawsze korzystam z tego ze ktoś np nie będzie jechał prosto / prawy można włączyć po minięciu pierwszego zjazdu z ronda / A ja mogę swobodnie skręcić w prawo lub jechać np prawym pasem prosto . Proste wysoki sądzie czy nie . Nawet KG policji miała na ten temat rózne zdania . Włączenie lewego kierunkowskazu nikogo nie wprowadza w błąd ani nie dezinformuje a na pewno ułatwia podjęcie decyzji innym
  • ~Gregor
    (2018-03-09 20:36)
    Ludzie gdzie wy żyjecie. Przepisy nie wymyślono w Polsce my je akceptujmy.nie ma kierunek w lewo na rondzie tylko 3 zjazd. !!! Renata wymysłów to chyba z za Buga. Gdzie każdy ma racje
  • ~ala
    (2018-03-09 11:26)
    A we Francji na rondzie 30% kierowców włącza lewy kierunkowskaz oczywiście nie wiadomo po co, 20 % włącza prawy przy wyjeździe a reszta nie włącza żadnego.
  • ~Zasadnicza różnica jest taka, że
    (2018-03-10 02:37)
    w Polsce o życiu kierowców decyduje jakiś Sąd Administracyjny - natomiast na przykład w USA wpływ na ludzkie życie ma zazwyczaj zdrowy rozsądek i przy wjeździe na rondo - tak jak przy wjeździe na autostradę każdy przytomny kierowca odruchowo włącza lewy kierunkowskaz! _ Dodam, że teoretyczny egzamin (test multiple choice) na prawo jazdy w USA zawiera 20 losowych pytań i prawidłowa odpowiedź na 14 z nich jest wynikiem pozytywnym! - Ale w Stanach ludzie jeżdżą masowo od 100 lat - a w Polsce od 20 - i na dodatek ciągle jeżdżą źle! Nawet Hołowczyc!
  • ~Piękna Chelena
    (2018-03-09 20:31)
    Pewnie chciała łapówkę. proste
  • ~Miki58
    (2018-03-12 18:17)
    zauważyłem że Francuzi na rondzie lewy kierunkowskaz włączają
  • ~kszh
    (2018-03-09 21:11)
    Ciekawostka: 1) "Dojeżdżając do ronda egzaminowany nie wykonywał bowiem manewru zmiany kierunku jazdy." 2) "rondo należy traktować jako +zwykłe+ skrzyżowanie" 3) znaki pionowe i poziome przed rondem/krzyżowaniem: "wskazują na dozwolone na tych pasach kierunki jazdy". 4) "kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu" 1+2+3+4=Należało włączyć kierunkowskaz. Argumentacja sądu jest niezrozumiała.
  • ~toyota driver
    (2018-03-14 19:56)
    Ja zawsze włączam lewy migacz przed wjazdem na rondo jak zamierzam zjechać z niego 3 zjazdem -> przynajmniej wiem, że ten co jedzie za mną wie co ja chcę zrobić i nie wpakuje mi się w tylni zderzak. Problem w tym, że ci którzy wjeżdżają na rondo 1wszym i 2gim zjazdem mojego lewego migacza już raczej nie zobaczą (bo są po prawej stronie). Najlepsze jednak są numery podczas dużego nasłonecznienia, albo późnym popołudniem kiedy kierowcy są zmęczeni po robocie - często w ogóle nie widać ani lewego, ani prawego migacza i jedzie się na czuja po rondzie. O rondach, które mają kilka pasów nie będę pisał - to już jest kosmos.
  • ~betowen
    (2018-03-10 16:36)
    Uzasadnienie sądu jest jednak wątpliwe. Czy egzaminator powinien przerwać egzamin w tej sytuacji? Być może nie. Może powinien tylko zwrócić uwagę, że dobrym zwyczajem kierunkowskaz należałoby włączyć. Należy pamiętać, że o wyniku egzaminu decyduje nie tylko jazda zgodnie z przepisami, ale także inne aspekty, np. sposób reagowania na sytuacje na drodze. Kierunkowskazy są informacją dla innych użytkowników drogi, by mogli jechać bezpiecznie i podjąć właściwe decyzje. Nawet jeśli na jezdni jest oznakowanie poziome, to kierunkowskazem daję innym potwierdzenie moich decyzji. Z tego względu kierunkowskaz ma być sygnałem dla innych, że zamierzam wykonać manewr. Włączanie kierunkowskazu w trakcie wykonywania manewru, albo przy jego kończeniu, a tak robi wielu kierowców, nie ma żadnego sensu. Tacy kierowcy mrugają chyba tylko dla siebie, albo dla przepisów, zachowują się jak buce mając gdzieś innych. Jadąc za samochodem, który „miga” przed wjazdem na rondo wiem co za chwilę zrobi i jak się ewentualnie ustawić. Szczególnie przy dwóch pasach i gdy skręca na rondzie w lewo mam pewność, że lada moment nie będzie chciał wjechać na mój pas. Wyrok sądu nie jest pierwszym w tej sprawie. W żaden sposób nie rozwiązuje jednak on problemu, a wręcz przeciwnie. W tej sprawie potrzeba rozumu a nie mechanicznego interpretowania przepisów.

Może zainteresować Cię też: