Inne

W feldze kryje się 40-konny motorek elektryczny. Ktoś powie phi! Mało… Tyle, że takie urządzenie można wmontować w każde koło samochodu - w dodatku dostaniemy napęd 4x4. Poza silnikiem eksperymentalne kółko mieści hamulce plus elementy zawieszenia - sprężyny resorujące i amortyzatory.

Reklama
Inne

Nie sądźmy jednak, że pozbywając się konwencjonalnego silnika, skrzyni biegów i zawieszenia pod maską zostanie czarna dziura lub dostaniemy ekstra miejsce na bagażnik. Nic z tego, tam wylądują akumulatory oraz sterowanie motorków elektrycznych schowanych w kołach. Po co tyle zamieszania?



Jak działa Active Wheel - czytaj dalej>>>







Reklama







Inne

Active Wheel to na razie pieśń przyszłości. Choć sprawa wygląda poważnie bowiem obecnie Michelin pracuje nad uzyskaniem niewielkich kosztów produkcji. Zdaniem twórców innowacyjne koło zaprojektowano w celu ograniczenia zużycia energii i emisji szkodliwych substancji.

Wynalazek Michelin już jest testowany w dwóch samochodach - sportowym venturi volage i miejskim autku heuliez will (na zdjęciu niżej) zbudowanym na bazie opla agili. Odkrycie jest też jedną z atrakcji Michelin podczas dziesiątego Michelin Challenge Bibendum zorganizowanego w Rio de Janeiro. Co jeszcze ciekawego można zobaczyć w Brazylii? Oto zdjęcia i garść informacji...





Inne



Zobacz przyszłość motoryzacji - czytaj dalej>>>







Michelin Challenge Bibendum to światowe wydarzenie, na którym prezentowane są najnowsze rozwiązania techniczne w motoryzacji, które przysłużą się środowisku naturalnemu, a życie człowieka uczynią łatwiejsze i bardziej efektywne. W Brazylii spotkają się m.in. przedstawiciele rządów, producenci samochodów, organizacje międzynarodowe, decydenci, naukowcy i eksperci ds. energii - w sumie przedstawiciele ponad 80 narodowości.

Michelin Challenge Bibendum podzielone jest na pięć głównych wydarzeń: Zawody i testy techniczne, Jazdy próbne, Centrum wystaw technicznych, Okrągłe stoły oraz Dyskusje i forum. W tym roku zaprezentowanych będzie ok. 150 najrozmaitszych, innowacyjnych pojazdów oraz wiele najnowszych rozwiązań technologicznych w motoryzacji, m.in. właśnie Michelin Active Wheel oraz Heuliez WILL, czyli pojazd napędzany przez Michelin Active Wheel, w którym układ napędu przeniesiony jest do kół - przednie koła tego samochodu mają w sobie silnik, elektryczny system zawieszenia i hamulce.

Zwiedzający mogą oglądać prototypowego Peugeot BB1 - koncept samochodu z napędem elektrycznym, przeznaczony do jazdy miejskiej i wyposażony w układ napędowy znajdujący się w kołach Michelin umieszczonych na tylnej osi. Dzięki temu uzyskano więcej przestrzeni we wnętrzu pojazdu. Ponadto BB1 w dużej części wykonany jest z lekkich związków węgla, dzięki czemu waży niecałe 600 kg.



Reklama

p



Zobacz przyszłość motoryzacji - czytaj dalej>>>







Inne

Zielonych kierowców zainteresuje opona do pojazdów elektrycznych - prototypowa opona do pojazdów zasilanych silnikami elektrycznymi, która ma dużą średnicę by zminimalizować toczenie lecz jest relatywnie wąska w celu polepszenia wyników aerodynamicznych, co pomaga zredukować pobór energii (mniejsza styczność z powierzchnią).



Zobacz przyszłość motoryzacji - czytaj dalej>>>









Inne
Inne

Michelin Challenge Bibendum zostało po raz pierwszy zainicjowane przez Michelin w Paryżu w 1998 r., w setne "urodziny" Ludzika Michelin. Kolejne edycje tego wydarzenia organizowano w Paryżu, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Chinach, Japonii i w końcu w Brazylii.



Brazylia to szczególne miejsce dla Michelin, bo właśnie to państwo można nazwać ojczyzną kauczuku naturalnego, z którego finalnie powstają opony. W Brazylii Michelin posiada dwie plantacje kauczuku naturalnego. W samym regionie Bahia Michelin wspiera ponad 1500 rodzin farmerskich, które oprócz drzew kauczukowych uprawiają również na tych samych działkach banany i kakao.







W Polsce również czeka nas ciekawe wydarzenie - 12 czerwca, w Warszawie odbędzie się po raz czternasty największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę - Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Podczas Pikniku swoje osiągnięcia przedstawią m.in. instytucje naukowe, uczelnie, ośrodki badawcze, fundacje. W tym roku po raz pierwszy na Pikniku pojawi się również Michelin i zaprezentuje innowacyjne rozwiązania w motoryzacji prosto z Michelin Challenge Bibendum w Brazylii, w tym: Active Wheel, opony do samochodów elektrycznych i najnowsze ekologiczne technologie.