Skoda w 2017 roku ustanowiła nowy rekord sprzedaży - czeski producent na całym świecie dostarczył kierowcom 1 200 500 aut. W całej 122-letniej historii marki nie notowano takiego wyniku. Tym samym Skoda już czwarty rok z rzędu wpisała w księgach ponad milion sprzedanych samochodów. A do modeli, które przyczyniły się do tego osiągnięcia jest Fabia.

Reklama
Skoda

Skoda Fabia w Polsce znika jak pączki w tłusty czwartek

Od 1999 roku na świecie sprzedano przeszło 4 mln sztuk tego modelu. Obecna, trzecia generacja przekroczyła pułap pół miliona dostarczonych samochodów. W Polsce Skoda Fabia jest numerem jeden, najczęściej sprzedawanym nowym autem. Tylko w 2017 roku kierowcy nad Wisłą kupili 19 047 egzemplarzy czeskiego produktu (wynik lepszy o ponad 26 proc. niż w roku 2016).

Skoda

Fabia w nowych szatach

Żeby sprzedaż nie zaczęła słabnąć Skoda zdecydowała się podbić stawkę i odmłodziła aktualnie oferowaną generację Fabii. Po wizycie u chirurga w aucie zmienił się wygląd przedniego pasa. Samochód patrzy na świat przez nowe reflektory z techniką LED. Po raz pierwszy także tylne światłą będą diodowe. Lśniąca osłona chłodnicy i maska silnika z przetłoczniami przypominają elementy montowane w modelu Karoq (CZYTAJ WIĘCEJ>>). Producent wprowadza też nowe wzory felg aluminiowych - największe będą w rozmiarze 18 cali.

Stylizacja nowego wnętrza? Wiadomo, że deska rozdzielcza została przeprojektowana i wprowadzono dwukolorowe wykończenia tapicerki (zobacz wideo).

Silnik benzynowy 1.0 w czterech wariantach

Jeśli chodzi o silniki, to tu Skoda stawia na silnik trzycylindrowy 1.0 - producent przewiduje aż cztery warianty tej jednostki. Wolnossące konstrukcje MPI z wtryskiem pośrednim oferowane będą w dwóch wariantach mocy: 60 KM i 75 KM. Doładowane jednostki TSI, wyposażone w turbosprężarkę oraz bezpośredni wtrysk paliwa dadzą kierowcy odpowiednio 95 KM i 110 KM (z filtrem cząstek stałych). Inżynierowie podkreślają cichszą pracę i niskim poziomem wibracji tych jednostek. Najmocniejsza z nich będzie dostępna w duecie z siedmiostopniową przekładnią automatyczną DSG.

Skoda

Pod względem wyposażenia Fabia w nowej odsłonie wjeżdża na wyższy poziom. Pod odmłodzoną karoserią przewidziano nowe systemy bezpieczeństwa znane z większych i droższych samochodów. Wśród dostępnych opcji znaleźć będzie można m.in. funkcję monitorowania martwego pola w lusterkach i system wspomagania wyjazdu z miejsca parkingowego. Wyświetlacz układu multimedialnego Swing, zostanie powiększony - przekątna ekranu wyniesie 6,5 cala zamiast 5 cali, a to powinno ułatwić jego obsługę i korzystanie z funkcjonalności Skoda Connect. Skoda obiecuje również promocyjne pakiety wyposażenia.

Skoda

Skoda Fabia w nowej odsłonie zadebiutuje w marcu podczas salonu samochodowego w Genewie. W Polsce pojawi się w sierpniu 2018 roku.

Fabia w 2017 roku została królową polskiego rynku, wyprzedziła w rankingach sprzedaży inny bestseller Skody model Octavia.

Skoda