Pod lupę trafiły ceny paliw z kilku tysięcy stacji benzynowych znajdujących się w różnych miejscach Polski.

Reklama

– Często dostajemy od naszych użytkowników sygnały o zaskakujących cenach paliw w niektórych miejscowościach. Czasami są one bardzo wysokie, innym razem – zadziwiająco niskie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakich kwot można się spodziewać, poruszając się po drogach w konkretnych miastach czy województwach – powiedziała Magda Zglińska z firmy Neptis, operatora systemu Yanosik.

Zestawienie średnich cen za litr paliwa w poszczególnych województwach:

Ceny paliw / Yanosik

– Z zebranych przez nas danych wynika jednoznacznie, że paliwa najdroższe są w województwie opolskim. Niewiele taniej jest na północy Polski - w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Do pełna bez obaw tankować można natomiast w Lubuskiem – zauważa Zglińska.

Informacje te potwierdzają dane dotyczące stacji paliw znajdujących w miastach wojewódzkich. Najwyższe ceny 95 czekają na kierowców w Gdańsku, natomiast najwięcej za LPG zapłacą kierujący w Szczecinie.

Ceny paliw / Yanosik

– To zestawienie doskonale prezentuje, jak różne mogą być ceny paliw w zależności od lokalizacji stacji. Różnice mogą wynosić nawet ponad 40 gr na litrze. Tak jest chociażby w przypadku benzyny 95, która w Gdańsku kosztuje 4,78 zł, a w Zielonej Górze - 4,35 zł. To aż 43 gr różnicy – wyjaśnia Magda Zglińska.

Różnice te bywają jednak jeszcze większe. Analitycy poszukali miejscowości, w których paliwa są zarówno najtańsze, jak i najdroższe.

Ceny paliw / Yanosik

– Różnice w cenach paliw są naprawdę zaskakujące. 1,44 zł w przypadku 95 to kwota, którą kierowcy zdecydowanie odczują przy tankowaniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku LPG. Cena w gminie Zbąszynek jest o ponad 54 proc. wyższa w porównaniu z ceną, którą muszą za gaz zapłacić mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej – zauważa Zglińska.

Różnice, choć zdecydowanie mniej zauważalne, występują także w przypadku cen paliw oferowanych przez stacje zlokalizowane przy autostradach czy drogach ekspresowych.

– Ceny te są rzeczywiście wyższe niż w przypadku stacji rozmieszczonych przy drogach krajowych. Różnice sięgają jednak 10-20 groszy, co w porównaniu z zestawieniem cen LPG nie powinno być dla kierowców aż tak znaczące. Oczywiście, przy zbiornikach o dużej pojemności, kwota na paragonie czy fakturze wzrośnie zauważalnie, lecz nie będzie to aż tak dotkliwe, jak wspomniane wcześniej 1,44 zł "dopłaty" za każdy litr – skwitowała Zglińska.

Ceny paliw / Yanosik