Nowe samochody sprzedawane w 2020 roku mają spalać średnio 3,9 litra na 100 km - tak ustalili eurodeputowani głosując za rozporządzeniem o efektywności paliwowej – donosi RMF FM. Dziś nowe samochody sprzedawane w Europie spalają od 1,5 do 2,5 litrów więcej.

Reklama

Co prawda ceny nowych samochodów, po 2020 pójdą w górę nawet o 1000 euro, bo producenci będą musieli je dostosować do nowych wymogów. Jednak kierowcy zaoszczędzą na paliwie - dzięki temu dodatkowy wydatek ma zwrócić się w ciągu dwóch, trzech lat. Polacy jeżdżą raczej używanymi samochodami, tak więc koszt nowych wymogów będzie już zamortyzowany.

Ford / Ford

Jak wynika z raportu, który przygotował Instytut Spraw Obywatelskich wraz z federacją Transport & Environment - zmiana ustawodawstwa UE będzie korzystna dla polskich kierowców…

Obecnie polskie samochody są o wiele mniej paliwooszczędne niż średnia unijna. Ze względu na niższy poziom dochodów Polacy przeznaczają stosunkowo dużą część swojego dochodu rozporządzalnego na paliwo - czytamy w dokumencie cytowanym przez RMF FM.

Ile zostanie w kieszeni?

Przeciętny polski kierowca zaoszczędzi na benzynie około 1000 złotych rocznie - wyliczył Wojciech Makowski z Instytutu Spraw Obywatelskich.