Na światowych rynkach trwa przecena ropy. Jednak ceny poniżej 100 USD/b nie satysfakcjonują krajów OPEC, które podjęły działania zmierzające do obniżenia podaży tego surowca. Po silnym wzmocnieniu trwającym od początku czerwca złotówka pozostaje dziś stabilna względem głównych walut. Nie zmienia to jednak faktu, że kupowany za dolary surowiec polskie rafinerie kosztuje już przeszło 30 gr/l więcej niż w początkach roku.

Reklama
Media

Ceny detaliczne oleju napędowego wciąż pozostają średnio o 10 gr/l niższe niż Pb95, a nawet różnica ta ma tendencję wzrostową. Jednak w hurcie wciąż się zmniejsza i jeśli tendencja ta się utrzyma, już wkrótce ceny paliw dieslowskiego (używanego w przytłaczającej większości przez transport firmowy) mogą ponownie przewyższyć ceny benzyny (paliwa w większości używanego przez kierowców prywatnych).

Cena autogazu pozostaje w stabilnych relacjach do paliw tradycyjnych, stanowiąc 51,39% ceny benzyny i 50,56% diesla. Zwraca uwagę ostra przecena biodiesla: ponad 3/gr/l w ciągu tygodnia.