Inne
Reklama

Właściwa eksploatacja plus regularny serwis samochodu może pomóc nam w oszczędnościach związanych z wydatkami na paliwo. W jaki sposób? Z pozoru proste i banalne rzeczy mają wpływ na zwiększone spalanie…

Właściwe rozłożenie bagażu - źle rozłożony lub niewłaściwie zamocowany bagaż, nie tylko wpływa na komfort jazdy, ale także ma znaczący wpływ na obciążenie zawieszenia auta, a co za tym idzie zwiększone opory powietrza i zwiększone zużycie paliwa. Należy pamiętać, aby bagaż był równomiernie rozłożony i solidnie zabezpieczony tak aby w trakcie gwałtownego hamowania pozostał na swoim miejscu. Pamiętajmy, aby nie zostawiać rzeczy na tylnej półce samochodu, niezabezpieczone stanowią zagrożenie dla podróżujących, zwłaszcza podczas gwałtownego hamowania, jak również ograniczają pole widzenia kierowcy we wstecznym lusterku.

Zmniejszenie oporów powietrza - warto jest cały bagaż ulokować we wnętrzu pojazdu. Zainstalowanie bagażników dachowych zwiększa opory powietrza, sprawia, że auto jest mniej dynamiczne, co może mieć decydujące znaczenie przy wyprzedzaniu. Znacząco wzrasta też zużycie paliwa.

Ostrożnie z klimatyzacją - zbawienna w trakcie upałów, podnosi komfort jazdy. Trzeba pamiętać, że podnosi również zużycie paliwa. Aby osiągnąć i utrzymać stosunkowo niską temperaturę wewnątrz pojazdu zużywane jest od 0,76 litra do 2,11 litra paliwa na każde 100 km. Parametry te uzależnione są od tego czy auto jedzie ze stałą prędkością czy też porusza się w korku w upalny dzień. Przyjemny chłód w samochodzie jest kosztowny, dlatego należy unikać schładzania wnętrza do minimalnych temperatur. Przed uruchomieniem klimatyzacji należy wywietrzyć auto otwierając wszystkie szyby, po czym stopniowo schładzać wnętrze pojazdu.

Opony to jedyny element łączący pojazd z nawierzchnią, dlatego warto zapoznać się kilkoma praktycznymi poradami dotyczącymi sposobu ich eksploatacji...

Inne

Ciśnienie w oponach – właściwy poziom ciśnienia w oponach ma decydujący wpływ na komfort prowadzenia, bezpieczeństwo jazdy oraz zużycie paliwa. Zbyt słabo napompowane opony charakteryzują się większymi oporami toczenia. Wówczas znacznie szybciej zużywa się bieżnik opony, skracając czas eksploatacji, co przekłada się na wzrost zużycia paliwa nawet o 3 proc. Samochód, w którym opony mają zbyt wysokie ciśnienie jest mało stabilny, a opony zużywają się szybciej. Utrzymywanie właściwego poziomu ciśnienia powietrza w oponach przyczynia się do zwiększenia naszych oszczędności oraz obniżenia niekorzystnego wpływu na środowisko.

Stan zawieszenia - na zwiększone zużycie paliwa wpływa również stan elementów podwozia samochodowego. Prawidłowe ustawienie geometrii zawieszenia, zgodnie z zaleceniami producenta samochodu, pozwoli nam na uniknięcie większych strat energii, a co za tym idzie zwiększonych oporów toczenia.

„Kolejnym ważnym elementem zawieszenia mającym wpływ na prawidłową pracę opon są amortyzatory. Jeśli niewłaściwie tłumią drgania i nierówności wówczas mamy do czynienia z niewłaściwą pracą opon. Warto przynajmniej dwa razy w roku np. przy okazji sezonowej wymiany ogumienia, dokonać w serwisie korekty wyważenia kół oraz oceny stanu felg i opon” – podpowiada Piotr Łygan, ekspert Pirelli.

Reklama

Właściwe ogumienie - przy wyborze rozmiaru i szerokości opon do samochodu zawsze należy stosować się do zaleceń zawartych w karcie homologacji. Jeśli rozmiar lub szerokość opon nie będą odpowiadały parametrom określonym w karcie homologacji musimy liczyć
się ze zwiększonym spalaniem, spadkiem komfortu prowadzenia auta.

Letnie upały a praca opon - przy dużych temperaturach powietrza opony szybciej się zużywają oraz wydłuża się droga hamowania.

"W przypadku wysokich temperatur, gdy mamy do czynienia z miękkim asfaltem, również opony stają się bardziej miękkie, co zwiększa opory toczenia, a tym samym zużycie paliwa. Dlatego w takich warunkach należy szczególnie zwrócić uwagę na dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze" - podpowiada Łygan.

Trzeba pamiętać, iż znaczący wpływ na spalanie ma płynny charakter jazdy kierowcy. Unikajmy gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Starajmy się jechać spokojnie, płynnie…