Według informacji PAP zawieszenie poboru opłat na tym odcinku obowiązuje od północy z 30 czerwca na 1 lipca, do poniedziałku 3 lipca 2023 r. do godziny 12.00. Takie same zasady mają obowiązywać w kolejne weekendy lipca i sierpnia od godziny 12.00 w piątki do godziny 12.00 w poniedziałki, a także w pierwszy weekend września.

Reklama

Jest wyjątek

Jak przekazało źródło w rządzie, wyjątkiem będzie długi weekend sierpniowy. Wtedy bezpłatne przejazdy będą obowiązywały od godz. 12 w piątek 11 sierpnia do środy 16 sierpnia do godz. 12.00.

Wcześniej premier Morawiecki informował w mediach społecznościowych, że od soboty w weekendy autostrada A1 od Torunia do Pruszcza Gdańskiego będzie bezpłatna, żeby Polacy mogli bez opłat, bezpiecznie i swobodnie dotrzeć na wypoczynek nad polskie morze. Szerokiej i bezpiecznej drogi! Wakacji pełnych uśmiechów - napisał szef rządu na Twitterze.

Ponadto w sobotę weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi nie trzeba będzie płacić za przejazd pojazdem lekkim po autostradach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad czyli A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Zwolnienie z opłat dotyczy użytkowników samochodów osobowych, motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Zniesienie opłat za przejazd dla samochodów osobowych na autostradach państwowych, a w przyszłości także na prywatnych, ogłosił w połowie maja wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas kongres Prawa i Sprawiedliwości "Programowy Ul"; Sejm uchwalił przepisy dot. zniesienia opłat na autostradach państwowych pod koniec maja.

autor: Rafał Białkowski