Autostrada A1 na odcinku od Częstochowy do Tuszyna, położona jest w ciągu międzynarodowej trasy E75. To ostatni, brakujący odcinek autostrady A1 w Polsce.

Reklama

– Po wybudowaniu tego odcinka droga od Gdańska do granicy z Czechami będzie miała parametry autostrady – powiedział Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. A to oznacza także szybszy przejazd z północy na południe i odwrotnie.

Zdaniem przedstawiciela resortu ta inwestycja przyniesie szereg korzyści. – Wpłynie między innymi na zwiększenie bezpieczeństwa, zmniejszenie liczby wypadków, zapewnienie swobodnego przepływu osób, towarów i usług oraz poprawi dostępność transeuropejskiego korytarza sieci bazowej TEN-T Bałtyk – Adriatyk – wyliczył.

Autostrada A1 dłuższa o ponad 80 km - Unia dofinansuje

Wsparcie z UE na wydłużenie autostrady A1 wyniesie blisko 1,7 mld zł. Dzięki tym pieniądzom zostanie wybudowane prawie 81 km nowej drogi oraz mosty, wiadukty, miejsca obsługi podróżnych (MOP) i urządzenia ochrony środowiska.

Odcinek od obwodnicy Częstochowy do Tuszyna biegnie przez dwa województwa: łódzkie (63,81 km) i śląskie (16,91 km). Zakończenie inwestycji przewidziano przed listopadem 2022 roku.

Autostrada A1: odcinek między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem / GDDKiA