Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiły nowy system opłat drogowych e-TOLL, który wykorzystuje wskazania geopozycyjne z satelity. e-TOLL będzie do jesieni działał równolegle z innymi systemami opłat.

Reklama

- System jest dostępny na 3,7 tys. km dróg dla pojazdów ciężarowych, a na niektórych odcinkach autostrad dla aut osobowych. Nowoczesne państwo zapewnia obywatelom wygodne, cyfrowe rozwiązania. I takim rozwiązaniem jest uruchomiony dziś system e-TOLL - powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Dodał, że jest już dostępna aplikacja na smartfony, dzięki której można płacić na autostradach.

- Chcemy, aby płynny przejazd bez zatrzymywania się przed bramkami autostradowymi był możliwy od 1 grudnia 2021 r. - podkreślił minister.

- To jeden z większych systemów teleinformatycznych zrealizowanych przez administrację państwową - przekazała w czwartek szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, dodając, że e-TOLL znacznie ułatwi pobieranie opłat.

Reklama

E-TOLL to technologia nowoczesnego pozycjonowania satelitarnego. Wraz z rozpoczęciem nowego sposobu poboru opłat na odcinkach płatnych autostrad, korzystający z niego kierowcy powinny korzystać z prawych, skrajnych pasów przejazdowych.

Nowy sposób poboru opłat drogowych zastąpi system viaTOLL, który wygaśnie 30 września 2021 r.

Aby korzystać z E-TOLL, wystarczy się zarejestrować się na stronie internetowej systemu z wykorzystaniem Internetowego Konta Klienta. System kosztował ponad 300 mln zł, a nad jego wdrożeniem pracowało ponad 400 osób.