Policja zawsze w takich sytuacjach zwiększa kontrole drogowe - mówi Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. Policjanci podkreślają, że w takim czasie nie ma taryfy ulgowej dla osób rażąco łamiących przepisy, na przykład wyprzedzających na wzniesieniu, czy prowadzących pod wpływem alkoholu.

Reklama

Policja apeluje o sprawdzenie stanu technicznego samochodu przed wyruszeniem w daleką podróż. W warunkach letnich upałów warto szczególnie uzupełnić płyn chłodniczy i sprawdzić poziom oleju.

Samochód przy wysokiej temperaturze może odmówić posłuszeństwa na przykład w korku na wjeździe do dużego miasta lub miejscowości turystycznej. Jeśli dojdzie do przegrzania silnika warto pomóc właścicielowi takiego auta zepchnąć je na pobocze, aby nie zagrażało innym uczestnikom ruchu i nie powodowało korków.

Policjanci liczą, że wiele osób już wyjechało na urlop i ruch nie będzie tak wzmożony jak podczas długich weekendów w maju czy czerwcu. Wrogiem kierowców jest wysoka temperatura i zmęczenie, które może prowadzić do zasłabnięć i groźnych wypadków. W lipcu na polskich drogach doszło do ponad dwóch tysięcy siedmiuset wypadków. Zginęły 234 osoby, a ponad trzy tysiące czterysta zostało rannych.