Odcinek Świerklany-Mszana to część autostrady A1 pomiędzy Pyrzowicami a Gorzyczkami w województwie śląskim, gdzie droga łączy się z czeską autostradą D1.

Reklama

- To kolejna ważna inwestycja w polską sieć transportową. Tym większa radość, że pomimo pewnych trudności podczas budowy tego odcinka, kierowcy mogą już z niego korzystać - powiedziała wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

- Warto podkreślić, że budowę mostu w Mszanie dokończyli polscy przedsiębiorcy. Dzięki ich wzorowej współpracy mamy od dziś dogodne, autostradowe połączenie z Czechami - dodała szefowa resortu.

Most w Mszanie ma 402,5 m długości i miejscami nawet 44,7 m szerokości.

Śląski fragment A1 jest drugim odcinkiem tej drogi oddanym do ruchu w 2014 roku. Pod koniec kwietnia otwarto 19-kilometrowy fragment Włocławek - Kowal (na terenie województwa kujawsko-pomorskiego) umożliwiający przejazd autostradą z Łodzi do Gdańska.

W postępowaniu przetargowym na kolejne odcinki A1 znajduje się obecnie prawie 57 km drogi. Podpisanie umów planowane jest na koniec 2014 r.

Most był bohaterem afery po której w czerwcu 2013 roku premier Donald Tusk odwołał Tadeusza Jarmuziewicza ze stanowiska wiceministra.

Przypominamy, że po wizycie na placu budowy mostu w Mszanie na autostradzie A1 wiceminister i wykonawcy spotkali się na wspólnym obiedzie. Informacja pojawiła się po tym jak Alpine Bau zrezygnowało z budowy mostu.

CZYTAJ TAKŻE Szukają dziury w... dziurze? GDDKiA prześwietli most w Mszanie >>>