Premier Donald Tusk zaznaczył, że w 2020 roku Polska będziemy poniżej unijnej średniej jeśli chodzi o poziom ubóstwa.

Zakładamy, że do tego czasu 1,5 miliona obywateli wyjdzie ze strefy ubóstwa - powiedział szef rządu.

Jak dodał, pod względem długości autostrad, już w 2016 roku Polska prześcignie Wielką Brytanię. To zwłaszcza dziś powód do satysfakcji - zaznaczył premier.

Szef rządu zapewniał również, że w 2022 roku Polska z całą pewnością będzie w grupie 20. najbogatszych państw świata. W tym czasie powinniśmy uzyskać 80 procent unijnej średniej, jeśli chodzi o PKB, dziś to jest 67-68 procent, a startowaliśmy z 50 procent - mówił Donald Tusk.

100 procent szerokopasmowego internetu

Do 2020 roku Polska osiągnie stuprocentowy dostęp do szerokopasmowego internetu. Taki plan podczas konferencji prasowej przedstawił Donald Tusk. Podczas wystąpienia premier wyraził także nadzieję, że poziom nakładów na badania i rozwój osiągnie unijną średnią, czyli 2 procent PKB.

Donald Tusk przypomniał również, że ważne jest rozsądne lokowanie środków unijnych oraz dysponowanie nimi. Premier zaznaczył, że poprzez fundusze należy służyć ludziom i wyrównywać różnice między regionami. Dodał, że istotną kwestią jest, aby środki, które rozdzielać będzie rząd, trafiały nie tylko do wielkich miast, ale także tych średniej wielkości - byłych miast wojewódzkich. Mówił, że średnio dla każdego z miast, trafi ze specjalnie wydzielonej puli 200 - 300 mln zł.

Premier zapewnił także, że rada ministrów zbiera pieniądze na rewitalizację miast. Mówił o 5 mld zł na ten cel. Szczególnie wyróżnił w tej sprawie Śląsk. Jak zaznaczył Tusk, nie chodzi tylko o odbudowę kamienic, ale całkowitą odbudowę miast. To plan bardzo ambitny - zaznaczył.