Gorące wieści z salonu samochodowego w Tokio. Tam Takanobu Ito, prezes oraz dyrektor zarządzający Hondy ogłosił, że firma opracowała nową generację silników pod nazwą "Earth Dreams Technology". Jak się dowiadujemy nowa seria silników będzie stopniowo wprowadzana do oferty Hondy.

Reklama

Zdaniem Ito wyjątkowe parametry ekologiczne serii "Earth Dreams Technology" pozwolą Hondzie w ciągu trzech najbliższych lat zostać liderem w dziedzinie niskiego spalania.

Pierwszą jednostką z nowej serii, przeznaczoną na rynki Europy, będzie diesel o pojemności 1.6 l. Wysokoprężne serce będzie początkowo montowane w najnowszej generacji modelu civic. Auto pojawi się na rynku pod koniec 2012 roku.

Zdaniem japońskich inżynierów nowy turbo diesel jest najlżejszym silnikiem tego rodzaju i o tej pojemności, a z emisją poniżej 100 g/km i mocą maksymalną 120 KM (przy 4000 obr/min), oferuje najlepszą w klasie relację osiągów do poziomu zużycia paliwa. Frajdę z jazdy i bezpieczeństwo na drodze (wyprzedzanie) powinno zapewnić 300 Nm maksymalnego momentu obrotowego, dostępnego przy 2000 obr/min.

Zapowiada się kolejny przebój na rynku silników wysokoprężnych. Większą jednostką 2.2/150 KM i-DTEC Japończycy pokazali na co ich stać…