Głosowanie w specjalnie do tego przystosowanym tirze trwało do rana do późnego popołudnia. Jak powiedzieli PAP pracownicy urzędu marszałkowskiego w Olsztynie, którzy pomagali wypełniać chętnym internetowy formularz do głosowania, przed południem tir oblegały przedszkolaki i uczniowie, po południu - wracający z pracy mieszkańcy Olsztyna.

Często przed wejściem do tira ustawiały się kolejki, nie brakowało też osób starszych, które przyznawały, że choć mają adresy e-mail i posługują się internetem nie potrafią same wypełnić anglojęzycznego formularza do głosowania.

Głos na Mazury w konkursie na nowe siedem cudów świata natury oddali reprezentujący od lat Olsztyn Mikołaj Kopernik (w tej roli aktor olsztyńskiego teatru Jarosław Borodziuk) i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Konkurs na siedem nowych cudów natury, w którym o wejście do finałowego grona walczą Mazury trwa do piątkowego południa. Głosować można przez internet lub sms-owo.

W ostatnich dniach trwania plebiscytu region opanowała "mazurska mobilizacja" - do głosowania nawołują lokalne rozgłośnie (w tym publiczne Radio Olsztyn), gazety, portale internetowe.

"Bardzo chcielibyśmy wygrać, ale jeśli się to nie uda to i tak postrzegamy udział w tym konkursie bardzo pozytywnie. Żadnej polskiej krainy nie poparło na raz trzech prezydentów i papież" - powiedziała przed południem podczas rozstrzygania konkursu plastycznego dla dzieci "Mazury cud natury" wicemarszałek Anna Wasilewska.

Mazury są jedyną polską krainą biorącą udział w głosowaniu. O miano jednego z cudów natury rywalizują m.in. z Wezuwiuszem, Amazonką, Wyspami Galapagos czy Wielkim Kanionem Kolorado.

Akcja "Mazury Cud Natury" od dłuższego czasu postrzegana jest nie tylko jako promocja tego regionu, ale również całej Polski. Poparli ją m.in. prezydent Bronisław Komorowski i byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, a także Andrzej Wajda, prof. Marek Belka czy Mirosław Hermaszewski. Głosowanie wspiera też polski episkopat, a Benedykt XVI w liście skierowanym do Polaków napisał, że otacza modlitwą wszystkich, którym leży na sercu dobro, piękno i sława Mazur. Kardynał Dziwisz popierając Mazury przypomniał, że Mazury były ulubionym miejscem kajakowych wycieczek Jana Pawła II.

Ogólnoświatowy konkurs na 7 Nowych Cudów Natury zorganizowany został w 2007 roku przez szwajcarską fundację New7Wonders. Do konkursu zgłoszono ponad 400 miejsc z całego świata, z czego do konkursu zakwalifikowano 261. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w piątek 11 listopada po godz. 20.