Skoda pochwaliła się właśnie, ze w fabryce w Bratysławie ruszyła seryjna produkcja nowego samochodu tej czeskiej marki- chodzi o miejski samochodzik o nazwie citigo.

Reklama
Inne

Nowy maluch jest bliźniaczą konstrukcją ujawnionego we Frankfurcie volkswagena up! Na początku, citigo będzie oferowane w wersji trzydrzwiowej, następnie pojawi się również w wersji pięciodrzwiowej.

"Citigo jest głównym punktem naszej strategii wzrostu” - powiedział Winfried Vahland prezes zarządu Skody. "Citigo jest kompaktowe, ale jednocześnie bardzo przestronne, ekonomiczne i atrakcyjne z wyglądu. Oprócz tego, wyposażono je w wiele przemyślanych rozwiązań, w tym przypadku - "miejskich" rozwiązań".

Wymiary? Citigo ma 3,56 m długości, 1,65 m szerokości oraz 1,48 m wysokości. Zdaniem konstruktorów nowa skoda jest jednym z najmniejszych samochodów w swoim segmencie. Pojemność bagażnika to 251 litrów, może zostać powiększona do 951 litrów po złożeniu oparć tylnych siedzeń.Inne
Reklama

Mądre głowy w Skodzie spodziewają się, że nowe, małe auto skusi głównie młodych kierowców, rodziny myślące o kupnie drugiego lub trzeciego samochodu. Autem powinny się zainteresować także osoby powyżej 55 lat, dla których duże znaczenie ma cena a mają raczej racjonalny stosunek do samochodów.

Inne

Podczas rynkowej premiery, samochód będzie oferowany z dwoma nowymi, trzycylindrowymi silnikami benzynowymi 1.0 do wyboru, o mocy 60 KM i 75 KM.

Zdaniem projektantów citigo to pierwszy "maluch" Skody z funkcją awaryjnego hamowania w ruchu miejskim (opcja). System nazwany City Safe Drive aktywuje się automatycznie przy prędkości poniżej 30 km/h i za pomocą czujnika laserowego rozpoznaje niebezpieczeństwo kolizji.Zależnie od prędkości i sytuacji funkcja hamowania awaryjnego może zminimalizować skutki wypadku, a w niektórych przypadkach pozwoli nawet uniknąć zderzenia. Przypominamy, że układ ten zadebiutował na pokładzie volkswagena up!

Inne

Projektanci chwalą się, że po raz pierwszy w samochodach czeskiej marki w celu ochrony głowy kierowcy oraz pasażera zastosowano zintegrowane boczne poduszki powietrzne z funkcją ochrony głowy.

Citigo zadebiutuje w Czechach jeszcze w 2011 roku, w pozostałych krajach Europy, także w Polsce, pojawi się na początku lata 2012.

Inne

Cena? W rodzinie Skody citigo stanie poniżej fabii - będzie najmniejszym (najtańszym?) samochodem czeskiego producenta. Konkurencja? Nowy fiat panda, kia picanto i zapowiadany przez Opla junior…

Inne