W Kanadzie zderzenia samochodów z jeleniami nie należą do rzadkości. Rob Found i Mark Boyce z University of Alberta postanowili zbadać, czy nie można zmniejszyć liczby tego typu wypadków. Okazało się, że wypadków będzie mniej, jeżeli poprawnie ustawi się znaki drogowe - podały kanadyjskie media.

Reklama
Inne

Naukowcy zbadali statystyki wypadków drogowych, w których doszło do kolizji samochodu z jeleniem. Sprawdzali dane za lata 2002 - 2007 o tego typu wypadkach w okolicach Edmonton (prowincja Alberta). Na podstawie statystyk określili 28 miejsc, gdzie najczęściej dochodziło do takich wypadków. Następnie ustawili znaki ostrzegawcze w 14 takich punktach wytyczając strefę o promieniu 800 m. wokół nich. W efekcie liczba wypadków spadła ze 139 w roku poprzedzającym eksperyment naukowy do 78. W Kanadzie rocznie szkody majątkowe spowodowane zderzeniem samochodu z jeleniem wynoszą 200 mln dolarów kanadyjskich (ok. 600 mln zł). W Stanach Zjednoczonych - nawet ponad 1 mld dolarów. W 90 proc. przypadków takich kolizji zwierzęta ponoszą śmierć, a w 65 proc. podróżujący samochodem doznają obrażeń.

Inne / reiner pohl

Badacze z University of Alberta w swojej pracy opublikowanej w "Wildlife Society Bulletin" skrytykowali obecny sposób ustawiania znaków. To ich zdaniem zupełnie przypadkowe działanie, bez analizy tego, czy znaki drogowe ostrzegające przed zwierzętami w ogóle do czegokolwiek się przydają. Jak podawał portal cbc.com, aż 77 proc. kanadyjskich i amerykańskich agencji nadzorujących drogi rzadko albo w ogóle nie zastanawia się nad skuteczną prewencją ustawiając znaki drogowe.

Jesień to w Ameryce Północnej pora godów jeleni, więc sprawa wypadków drogowych z udziałem wędrujących zwierząt jest bardzo na czasie. Do ostrożności nawołują także ubezpieczyciele. Portal usinsuranceonline.com podkreśla, że warto sprawdzić chociażby, czy posiadane ubezpieczenie samochodu pokrywa również szkody w wypadkach zderzenia z jeleniem. Na jelenia można zatrąbić, jeśli się zobaczy go odpowiednio wcześnie - radzą specjaliści, ale najlepiej, szczególnie o wschodzie i o zachodzie słońca, po prostu jeździć ostrożnie, zwracając uwagę na znaki drogowe.