Budowa autostrady Grudziądz-Toruń rozpoczęła się w lipcu 2009 roku i trwała 27 miesięcy. Na autostradzie znajduje się najdłuższy most w Polsce - przez Wisłę, niedaleko Grudziądza, o długości prawie 2 kilometrów.

Reklama

W przyszłości A1 połączy Gdańsk z granicą czeską w Gorzyczkach. Obecnie trwają prace budowlane na kolejnych fragmentach trasy między Toruniem a Strykowem, gdzie połączy się ona z A2, a także w województwie śląskim - odcinek między Tarnowskimi Górami a Maciejowicami oraz fragment od Świerklan do granicy polsko-czeskiej. Do użytku oddany został odcinek Maciejowice - Świerklany.

Autostrada A1 jest jedną z pięciu budowanych autostrad. W budowie znajdują się także odcinki autostrad A4 i A2, przebudowywana jest autostrada A6, do użytku oddana została autostrada A8 stanowiąca obwodnicę Wrocławia. Do końca roku planowane jest oddanie do użytku 106 km autostrady A2 między Nowym Tomyślem a granicą polsko-niemiecką.

W latach 2007-2011 do użytku oddano ogółem 1359 km dróg krajowych, w tym 236 km autostrad, 430 km dróg ekspresowych i 146 km obwodnic. 550 km istniejących dróg krajowych zostało przebudowanych. Obecnie w budowie jest 29 odcinków autostrad, 42 odcinki dróg ekspresowych oraz 13 obwodnic, w sumie prawie 1,5 tys. kilometrów dróg krajowych.