Internet, który coraz ciaśniej oplata całą ziemię, niesie ze sobą także wciąż nowsze zagrożenia. McAfee www.mcafee.com, firma zajmującą się bezpieczeństwem w sieci, ostrzega przed atakami hakerów na samochody mające łączność z internetem.

Reklama

– Nowe modele aut są dosłownie naszpikowane elektroniką, więc ryzyko złośliwego ataku stało się już jak najbardziej prawdopodobne. Samochody są bardzo często stale połączone z siecią, dzięki czemu stan ich podzespołów jest monitorowany w czasie rzeczywistym. Elektroniczne chipy są montowane w hamulcach, poduszkach powietrznych, systemach łączności oraz antywłamaniowych. Wszystkie one są narażone na działanie hakerów – powiedział Stuart McClure.

Nie są to bezpodstawne ostrzeżenia. Na niedawnej konferencji Black Hat w Las Vegas, poświęconej bezpieczeństwu w internecie, specjaliści z firmy iSEC Partners udowodnili, że możliwe jest otworzenie samochodu, a nawet uruchomienie silnika za pomocą tekstowych komend wysłanych ze smartfona.

– Przemysł motoryzacyjny jest obecnie skoncentrowany jedynie na wykorzystywaniu nowych technologii oraz dodawaniu kolejnych funkcji mających poprawiać komfort jazdy. Zaniedbuje jednak kwestie bezpieczeństwa. Działania w tej sferze powinny zostać podjęte jak najszybciej, inaczej może dojść do bardzo dramatycznych sytuacji – przekonuje specjalista firmy McAfee.