Nissan Motor zademonstrował ostatnio system zaopatrzenia typowego domu w energię elektryczną z akumulatorów litowo-jonowych zainstalowanych w samochodzie Leaf. Prezentacja odbyła się w "Kan-kan-kyo", domu pokazowym zbudowanym przed siedzibą Nissan Global przez firmę Sekisui House Ltd.

Reklama

System umożliwia przesyłanie elektryczności zgromadzonej w akumulatorach litowo-jonowych o dużej pojemności zainstalowanych w Nissanie Leaf do instalacji w budynku przez bezpośrednie złącze między tablicą rozdzielczą a gniazdem szybkiego ładowania Nissana Leaf. Złącze szybkiego ładowania działające w standardzie opracowanym przez Stowarzyszenie CHAdeMO jest wykorzystywane na całym świecie ze względu na jego uniwersalny charakter, bezpieczeństwo i niezawodność.

System umożliwia wykorzystanie akumulatorów litowo-jonowych Nissana Leaf także jako zapasowego źródła zasilania domu mieszkalnego w razie awarii sieci energetycznej. Akumulatory litowo-jonowe elektrycznego Nissana mają pojemność 24 kWh, co pozwala na zasilanie typowego domu mieszkalnego przez około dwa dni.

Podłączając samochodowe akumulatory do systemu zasilania budynku, można ograniczyć zużycie energii elektrycznej w godzinach szczytu. Akumulatory Nissana Leaf mogą być ładowane w nocy lub ze źródeł odnawialnych, takich jak ogniwa słoneczne, a następnie wspomagać zasilanie domu w godzinach największego zapotrzebowania na energię w ciągu dnia.

Nissan zamierza zakończyć prace nad systemem oraz badania nad możliwościami jego integracji z siecią energetyczną jeszcze w roku obrachunkowym 2011.