Zainstalowany w grudniu 2008 r. systemu monitoringu wjazdów do Jaworzna (Śląskie) znacząco wpłynął na poprawę bezpieczeństwa w mieście - oceniają tamtejsi samorządowcy. Znacznie mniej niż w innych miastach jest przede wszystkim kradzieży samochodów.

Przedstawiciele władz miasta przytaczają policyjne statystyki, z których wynika, że w pierwszym półroczu tego roku w Jaworznie skradziono tylko pięć pojazdów, podczas gdy w sąsiednich Mysłowicach - 51, w Sosnowcu - 112, w Dąbrowie Górniczej - 68, w Tychach - 48, w Będzinie - 44, a w Katowicach - 233.

"Dzięki skutecznym działaniom policjantów jaworznickiej komendy, dwa z pięciu skradzionych w mieście aut zostało odnalezionych" - zaznaczył wiceprezydent Jaworzna Dariusz Starzycki. Jak dodał, daje to 40-procentową wykrywalność, podczas gdy średnia wykrywalność dla całego woj. śląskiego, gdzie skradziono w tym czasie łącznie 1330 samochodów, sięgnęła 27 proc.

Jaworznicki system monitoringu wjazdów umożliwia m.in. dokładny zapis numerów rejestracyjnych samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających z miasta oraz rejestrację rysów twarzy podróżujących nimi osób.

Wprowadzane do systemu dane, dotyczące poszukiwanych pojazdów i bieżąca analiza ruchu na granicach miasta ułatwiają m.in. policji ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń. Ostatnio dzięki zapisowi z kamer rozpoznano, a potem zatrzymano dwóch kieszonkowców z Gliwic, kradnących wcześniej w Jaworznie i ościennych miastach.


Już wcześniej dzięki temu rozwiązaniu zatrzymywano i stawiano zarzuty innym kieszonkowcom czy złodziejom kabli energetycznych. W pierwszych miesiącach tego roku policja rozpoznała np. sprawców kradzieży na terenie Niemiec i odzyskała pięć samochodów o wartości ok. 600 tys. zł.

Składający się z 32 kamer jaworznicki system monitoringu wjazdów obsługuje policja. Kamery - po dwie na każdy z pasów ruchu w obu kierunkach - umieszczone są w ośmiu punktach w pobliżu granic Jaworzna - na ulicach: Katowickiej, Celników, Dąb, Bukowskiej, Krakowskiej, Wysoki Brzeg, Kasztanowej oraz Batorego.

Etapem ewentualnej rozbudowy istniejącego systemu może być w przyszłości wzbogacenie go o funkcję fotoradaru rejestrującego przekroczenie prędkości lub wagi zapisującej i identyfikującej ciężarówki o nadmiernej masie. Będzie to możliwe po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania i zamontowaniu czujników.

Zamontowane w grudniu 2008 r. kosztem 550 tys. zł kamery nad drogami wjazdowymi do Jaworzna uzupełniają oparty o 39 kamer system monitoringu wizyjnego w mieście. W ub. roku dzięki tej instalacji ujawniono ponad 500 różnych zdarzeń. Niektóre nagrania miasto umieszcza na swoim kanale w portalu Youtube.