To trzeci fragment obwodnicy oddany do użytku. Pod koniec grudnia 2010 r. wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otworzył odcinek od Magnic do skrzyżowania z autostradą A4, zaś w maju tego roku od węzła Wrocław Południe do węzła przy lotnisku.

Reklama

Jak poinformował PAP Michał Nowakowski z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, na nowo oddany odcinek obwodnicy kierowcy mogą wjechać na węźle Północ, którego rondo łączy autostradę z ul. Żmigrodzką i wylotem drogi krajowej nr 5 z Wrocławia w kierunku Poznania. Wjazd na nowy odcinek możliwy jest również od Łącznika Długołęka, czyli od drogi krajowej nr 8 Wrocław - Oleśnica.

"Na oddanym odcinku znajduje się kluczowy węzeł autostradowy - (...) Psie Pole - łączący obwodnicę z budowaną już trasą ekspresową S8 z Wrocławia do Warszawy. Trasa S8 planowana jest do oddania w drugiej połowie przyszłego roku" - poinformował Nowakowski.

Do końca sierpnia ma zostać oddany ostatni odcinek obwodnicy - od lotniska do ul. Żmigrodzkiej. W jego ciągu budowany jest największy most w Polsce. Pylon przeprawy ma 122 metrów wysokości, a jej dwie, niezależne, wielopasmowe jezdnie zostały podwieszone na 160 wantach, o łącznej długości lin ok. 25 kilometrów.

Autostradowa Obwodnica Wrocławia poprowadzona jest północno-zachodnim obrzeżem miasta. Głównym celem inwestycji jest skierowanie ruchu tranzytowego poza istniejący układ ulic. Koszt całej inwestycji sięga ok. 4 mld zł.