"Zakopianka" ma być zablokowana w piątek od godz. 16.00 do 18.00, w sobotę między 11.00 a 13.00 oraz w niedzielę od 16.00 do 18.00. Pracownicy rabczańskiego szpitala oraz mieszkańcy uzdrowiska z transparentami będą przechodzić przez przejście dla pieszych obok kościoła na Piątkowej Górze.

Reklama

"Będziemy protestować przeciwko niesprawiedliwej polityce krakowskiego oddziału NFZ. Jeżeli ten protest nie przyniesie żadnych rezultatów, to w przyszłym tygodniu zablokujemy budynek NFZ w Krakowie" - powiedziała prezes szpitala, Małgorzata Skwarek.
Pracownicy szpitala w Rabce-Zdroju domagają się od NFZ m.in. zawarcia kontraktu na świadczenia zdrowotne udzielane w Izbie Przyjęć. Na początku roku szpital odwołał się od decyzji nieprzyznającej kontraktu. Prezes NFZ rozpatrzył to odwołanie pozytywnie, jednak władze szpitala obawiają się, że dyrektor NFZ w Krakowie zaproponuje niekorzystne warunki kontraktu.

"Obawiamy się, że tak jak w przypadku Oddziału Wewnętrznego dyrektor NFZ w Krakowie rozpisze tzw. rokowania i zaproponuje nam kontrakt od połowy lipca bieżącego roku i na kwotę niższą, niż ta, która powinna nam była być przyznana w zgodzie z obowiązującymi przepisami i zarządzeniami Prezesa NFZ" - powiedziała Skwarek.

Pracownicy lecznicy w Rabce-Zdroju domagają się również od NFZ podpisania kontraktu na oddział chirurgiczny, który szpital w drodze konkursu wygrał, jednak NFZ nadal nie podpisał umowy na jego finansowanie. Mimo braku kontraktu z NFZ szpital od początku roku przyjmuje pacjentów na oddział chirurgii, pożyczając pieniądze z budżetu miasta.

W połowie stycznia zarząd szpitala miejskiego w Rabce-Zdroju złożył zawiadomienie do prokuratury dotyczące kontraktowania świadczeń medycznych przez krakowski NFZ. Zarząd szpitala wskazywał na nieprawidłowości w trakcie konkursów dla oddziałów wewnętrznego oraz izby przyjęć a także przy rozpatrywaniu protestu.

Krakowska prokuratura po postępowaniu sprawdzającym, odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Zdaniem prokuratury, procedura przeprowadzenia i rozstrzygnięcia konkursów była zgodna z przepisami. Zarząd szpitala w Rabce-Zdroju złożył odwołanie od tej decyzji.

31 grudnia ub. r. grupa pracowników szpitala w Rabce-Zdroju również protestowała przy "zakopiance" przeciwko decyzji NFZ o niezawarciu kontraktu na funkcjonowanie oddziału wewnętrznego. Wówczas nie doszło do blokady trasy. Niespełna miesiąc po akcji protestacyjnej, szpital po odwołaniu otrzymał kontrakt na działalność oddziału wewnętrznego.