Podatnik dokonał nabycia wewnątrzwspólnotowego auta ciężarowego (van), które zostało wyprodukowane jako osobowe, pięciodrzwiowe, ale autoryzowany diler będący przedstawicielem producenta przebudował pojazd, zmieniając jego przeznaczenie na pojazd ciężarowy, dwuosobowy typu van N1 z jednym rzędem siedzeń, pięciodrzwiowy i niemający stałych punktów ich kotwiczenia oraz urządzeń do instalowania siedzeń i bez wyposażenia bezpieczeństwa, znajdujących się w tylnej części pojazdu.

Podatnik nie uiścił podatku akcyzowego w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym tego pojazdu, klasyfikując go do kodu 8704.

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 108, poz. 626) opodatkowane są: import i nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju oraz pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego w Polsce, wyprodukowanego w kraju lub od którego nie została zapłacona akcyza.

Według łódzkiej izby skarbowej samochód przeznaczony do przewozu towarów i sklasyfikowany przez podatnika do kodu 8704 nie jest samochodem osobowym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym. A zatem na podatniku nie będzie ciążył obowiązek zapłaty akcyzy.

Ponadto podatnik wskazał, że po dokonaniu rejestracji może w przyszłości dojść do sytuacji, że dokona w pojeździe przeróbki polegającej na montażu dodatkowych siedzeń (skutkujących tym, że w pojeździe zamiast 2 będzie 4, 5 lub 7 siedzeń) oraz usunięcia trwałej przegrody za pierwszym rzędem siedzeń.

Niemniej po dokonaniu tych przeróbek pojazd nadal pozostanie zarejestrowany w Polsce jako samochód ciężarowy. W związku z tym nie powstanie obowiązek zapłaty podatku akcyzowego (bez znaczenia bowiem pozostaje przeróbka samochodu).

3,1 proc. wynosi stawka akcyzy dla aut osobowych o poj. silnika do 2 tys. cm sześc.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 23 maja 2011 r. (nr IPTPP3/443-3/11-2/IB).