Do użytku oddana zostanie na razie jednak tylko część przeprawy, wybudowanej w ciągu drogi krajowej nr 77, na odcinku ze Stalowej Woli do Lipnika.

Reklama

Z nowego mostu na razie będą mogli korzystać jedynie kierowcy jadący w kierunku Lipnika. W drugą stronę, w kierunku Stalowej Woli, ruch poprowadzony będzie położoną niedaleko starą przeprawą. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do czasu udostępnienia całej inwestycji.

Rzeczniczka kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Pawelec powiedziała PAP, że nowy most będzie w całości udostępniony kierowcom, jak tylko GDDKiA uzyska zezwolenie na użytkowanie obiektu. Dodała, że prawdopodobnie nastąpi to na początku wakacji. Wówczas dwoma pasami ruchu na starym moście będzie można podróżować w kierunku Stalowej Woli, a na nowym - także dwoma pasami - w kierunku Lipnika.

Most przez Wisłę w Sandomierzu zrealizowano w systemie "projektuj i buduj"; wyłoniony w jednym przetargu wykonawca zaprojektował i zrealizował inwestycję.

Przeprawa kosztowała 80,4 mln zł. Nowy, pięcioprzęsłowy most o długości 456 m i szerokości 14 m, z dwoma pasami ruchu, chodnikiem i ścieżką rowerową, kształtem nawiązuje do oddalonego o 10 metrów starszego obiektu, a kolorystyką - do starej zabudowy Sandomierza.

W ramach inwestycji zbudowano także dojazdy do mostu. Powstała m.in. druga jezdnia ulicy Lwowskiej, przebudowano jej skrzyżowanie z ulicą Jana Pawła II, zbudowano także skrzyżowania z ulicami Mostową i Powiśle.