"Z początkiem maja przestały obowiązywać ulgi dla biopaliw, jednak podwyżki cen detalicznych, których obawiano się w związku z tym faktem, nie ujrzą światła dziennego, ze względu na duży spadek cen ropy i produktów gotowych na rynkach światowych. Krajowe rafinerie uwzględniły w cenach premię związaną z wygaśnięciem ulg, jednak skompensowana ona została przez spadek cen ropy, w wyniku czego ceny hurtowe nie wzrosły. Tym samym na stacjach paliw najprawdopodobniej kolejny tydzień z rzędu nie będziemy obserwowali większych zmian cen" - poinformował w piątek Reflex.

Reklama

Za litr benzyny bezołowiowej 95 na stacjach płaci się średnio 5,17 zł, olej napędowy kosztuje 5,08 zł. Autogaz cały czas jest stabilnym poziomie 2,52 zł za litr.

"W przypadku cen oleju napędowego możliwe będą nawet symboliczne spadki cen 2-4 gr za litr. Na większy spadek cen benzyn nie mamy co liczyć w perspektywie najbliższych tygodni, ze względu na fakt niskich marż detalicznych. Obecnie średni poziom marż detalicznych w kraju dla benzyny wynosi około 9 gr za litr i jest trzy razy niższy od historycznej średniej. Dlatego bardzo prawdopodobne, że wraz z ewentualnym spadkiem hurtowych cen benzyny w pierwszej kolejności zaczną rosnąć marże, a ceny benzyny na stacjach niewiele się zmienią" - wyliczył Reflex.

"Ograniczenie libijskiego wydobycia, niepewna sytuacja w Syrii i strach przed rewoltą w Arabii Saudyjskiej napędzały wzrosty. Niepokoje społeczne w krajach arabskich znajdowały się w centrum uwagi i budziły mniej lub bardziej uzasadnione obawy o podaż ropy" - poinformował e-petrol.

Zdaniem ekspertów polski rynek hurtowy w pierwszych dniach maja spodziewał się widocznego ruchu cenowego dla wszystkich produktów, związanego z większą stawką podatkową po wygaśnięciu ulgi akcyzowej promującej biopaliwa. "Takie ruchy nie nastąpiły jednak, wbrew wcześniejszym przewidywaniom. Obecnie średnia cena benzyny 95 w polskich rafineriach sięgała 4135,5 zł za 1000 litrów, a więc tak naprawdę odbiegała jedynie minimalnie od wyników ubiegłego tygodnia" - ocenili eksperci.

"W przypadku oleju napędowego widzimy nawet bardziej wyraźnie zniżki - na przestrzeni ostatnich pięciu dni mieliśmy do czynienia z obniżką o blisko 50 zł" - wyliczył e-petrol. Średnia cena w ostatnim tygodniu wynosiła 3873,5 zł za 1000 litrów.