Mazowieccy policjanci wspólnie z ekspertami z policji niemieckiej i Komendy Głównej Policji przeprowadzili kontrole autokomisów na terenie Radomia i giełdy samochodowej w Słomczynie pod Grójcem. Podczas akcji skontrolowano kilkadziesiąt samochodów. Na giełdzie w Słomczynie policjanci ujawnili mercedesa poszukiwanego w systemie Schengen.

Policyjna akcja trwała dwa dni. Kilkunastu mazowieckich policjantów, wspólnie z ekspertami z policji kryminalnej z Niemiec i Komendy Głównej Policji, przeprowadziło kontrolę dwóch radomskich autokomisów. Sprawdzano, czy oferowane do sprzedaży auta zostały legalnie sprowadzone do Polski. Po sprawdzaniu kilkudziesięciu samochodów nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Podobny "nalot" stróże prawa przeprowadzili na giełdzie samochodowej w Słomczynie pod Grójcem. W tej akcji uczestniczyli też policjanci z innych województw, w tym funkcjonariusze wydziałów kryminalistyki różnych specjalności.

>>>Zobacz nalot policji na filmie

W trakcie kontroli ujawniono, że oferowany do sprzedaży mercedes sprinter jest zarejestrowany jako poszukiwany systemie Schengen. Właściciel auta, 40-letni mieszkaniec Siedlec, został zatrzymany i po przesłuchaniu zwolniony. Samochód zabezpieczono na parkingu, a dalsze postępowanie w sprawie prowadzą policjanci z Grójca.

Policjanci mówią, że ta akcja to kolejny etap walki z przestępczością samochodową. W 2002 roku na Mazowszu zginęło 2359 samochodów. W 2010 roku ubiegłym łupem złodziei padło 598 aut. 

Policjanci podkreślają, że spadek liczby kradzionych samochodów to efekt systematycznych działań z wykorzystaniem wszystkich możliwych metod i środków do walki tym zjawiskiem.